Info

Koliko se zaista brine o reciklažnom otpadu kad se ugase kamere i prođu dani "umivenog" marketinga?

Autor: Jovana Mladenović
10:00 | Utorak, 05 11 2019

Dok nadležni redovno promovišu akcije prikupljanja reciklažnog otpada i apeluju na građane da budu savesni u primarnoj selekciji, što svakako pozdravljamo i čemu neizostavno dajemo medijsku podršku, neretko nas prizori na ulicama nateraju da se zapitamo koliko su oni sami odgovorni u obavljanju tog posla kada zagrebemo ispod površine, kada se ugase kamere i diktafoni i prođu dani "umivenog" marketinga? Znamo da otežavajućih okolnosti  u komunalnom sektoru grada Kragujevca ima, međutim, postoji i ono čuveno "ali", neke proste stvari koje kao građani zaista ne možemo da tolerišemo.

U Kragujevcu je prošle nedelje održana akcija "Otvori vrata reciklaži", koju su sproveli JKP Šumadija i kompanije Sekopak i Unilever. Stanovnici određenih ulica u centru grada za predat ambalažni otpad dobili su simbolične poklone - sredstva za čišćenje, a sve u cilju podizanja nivoa svesti građana o važnosti primarne selekcije i reciklaže ambalažnog otpada. Sakupljeno je oko 2.500 plastičnih flaša i PET ambalaže, oko 100 kilograma staklene ambalaže i blizu 50 kilograma limenki. Ovu kampanju, kao i sve do sada, promovisali smo na našem portalu.

"Uvek je i pre ove akcije postojao određeni broj građana koji su bez motivacije bili društveno odgovorni i  razdvajali ambalažni od komunalnog otpada. Od kada smo postavili plastične kontejnere za odlaganje i primarnu selekciju ambalažnog otpada uočavamo da građani više vode računa o razvrstavanju", kažu iz JKP Šumadija.

I sve je to lepo, ali...

Ali baš tih dana, a i ne samo tih dana, bili smo svedoci da je u našem komšiluku, a mi smo još i dobri kakve prizore možete videti širom grada, žičani kontejner za ambalažni otpad neispražnjen dve nedelje i da ova situacija nije od juče, tj. da se svako malo ponavlja.

Konkretno u ulici u kojoj stanuje novinar našeg portala u naselju Sušica, komšije su zadovoljne što domaćinstva imaju kante za komunalni otpad, a žičani kontejner zaista koriste savsno za reciklažni otpad. Neminovno, dođe dan kada u tom kontejneru više nema mesta, jer se ne prazni redovno, pa su građani prinuđeni da flaše, limenke, tegle u kesama ostavljaju pored kontejnera i, za dan, eto nam ružnog prizora. 

ŽIČANI KONTEJNERI PROBLEM: "Postavljanjem novih kontejnera u martu mesecu situacija se malo poboljšala, ali je još uvek nedovoljan broj posuda za prikupljanje ovog otpada jer je grad veliki. Imamo određeni plan i dinamiku kojom se taj otpad sakuplja i kada se prazne te posude. Žičani kontejneri se nisu pokazali kao najbolje rešenje za to. Planirana je nabavka novih posuda koje će biti adekvatne i čime će se unaprediti sistem sakupljanja ambalažnog otpada. Vremenom, kada se nabavi dovoljan broj posuda, zamenićemo žičane adekvatnim plastičnim kontejnerima i pojačaće se dinamika pražnjenja", najavljuju iz JKP Šumadija ono što građanima daje nadu da će nam svima ulice biti čistije i lepše.

Da li je uvek potrebno da istupi neki pojedinac i prijavljuje problem radi jednokratnog uspeha, ili je potrebno da se te situacije sistemski rešavaju?

Priča zaista ima dve strane - postoje savesni i nesavesni; žičani kontejneri, očigledo je, jesu problematični i njihova zamena plastičnim posudama za primarnu selekciju otpada na određenim mestima u gradu jeste bila pun pogodak, ali se kola nekako uvek slome na građanima kojima se pripišu neodgovornost, nezainteresovanost da vode računa o svom okruženju, da edukuju decu i nikako im do mozga ne dolazi ona čuvena krilatica "u cilju podizanja nivoa svesti građana o važnosti primarne selekcije i reciklaže ambalažnog otpada". 

Zato ćemo ovog puta pozvati nadležne iz JKP Šumadija da se provozaju dalje od centra grada i uvere se sami u situaciju na terenu, u to da se pojedina naselja svako malo zaobilaze, da građani gledaju u gomilu ambalaže za koju bi moglu da dobiju 100 poklona da su je, primera radi, preterali u centar tokom gore pomenute akcije. Poziv upućujemo, naravno, u cilju podizanja nivoa svesti o važnosti primarne selekcije i reciklaže ambalažnog otpada, ali i toga da i oni savesno i odgovorno rade ono za šta ih Kragujevčani iz svog džepa plaćaju.

I još da je samo reciklažni otpad problem...