Info

Kragujevčani se priključuju pripremi budžeta za 2018. godinu i nadzoru nad njim

Autor: Jovana Mladenović
16:05 | Petak, 10 03 2017

Kragujevac je jedan od 15 gradova učesnika u projektu pod nazivom „Lokalna samouprava, organizacije civilnog društva i mediji za odgovornije javne finansije“. Na ovaj način građani će biti u prilici da daju svoj doprinos unapređenju budžetskog procesa na lokalu, što podrazumeva pripremu i nadzor nad sprovođenjem budžeta jedinica lokalnih samouprava.

Okruglim stolom pod nazivom “Uključivanje građana i građanki u budžetske procese“ koji je danas održan u zgradi Gradske uprave, u organizaciji Udruženja građana “Stablo“ i Balkanskog fonda za političku izuzetnost, zvanično je u Kragujevcu otpočela realizacija projekta „Lokalna samouprava, organizacije civilnog društva i mediji za odgovornije javne finansije“.

Ovo je projekat koji Beogradski fond za političku izuzetnost u saradnji sa Asocijacijom nezavisnih elektronskih medija (ANEM), a uz podršku Programa UN za razvoj (UNDP), sprovodi u 15 gradova i opština u Srbiji. Cilj je da učesnici pronađu najefikasnije i najpogodnije načine da građani daju svoj doprinos unapređenju budžetskog procesa na lokalu, što podrazumeva pripremu i nadzor nad sprovođenjem budžeta jedinica lokalnih samouprava. Ovo je deo jednog većeg projekta koji Program UN za razvoj (UNDP) sprovodi sa Ministarstvom finansija Republike Srbije, koji će trajati do 2019. godine, a čiji je glavni cilj uspostavljanje jednog odgovornijeg sistema javnih finansija u Republici Srbiji.

Partnerska organizacija koja će sprovoditi projekat u Kragujevcu je Udruženje građana “Stablo“. Planirano je da, u početku, projektom bude obuhvaćeno pet najvećih mesnih zajednica – Palilule, Bubanj, Aerodrom, Pivara i Stanovo, u kojima će građani preko Saveta mesnih zajednica, putem javnih debata i na druge načine biti pozvani da se aktivno uključe u proces planiranja gradskog budžeta za 2018. godinu, odnosno da odrede prioritete u svojim mesnim zajednicama.

Na ovaj način bi trebalo da se ostvare brojni benefiti za građane, da se oni upoznaju sa procesom budžetiranja, da njihovo mišljenje bude uvaženo u samom procesu planiranja budžeta, da, sa druge strane, sami građani budu upoznati sa kompromisima koje donosioci odluka o budžetu prave, u smislu ograničenih resursa i postavljenih prioriteta i da se na taj način gradi jedan zdrav odnos između građana i gradskog menadžmenta, čulo se na današnjem skupu.