Info

Nezvani gost ulazi u kuće u Beloševcu usred bela dana i plaši ljude!

Autor: Jovana Mladenović
14:18 | Utorak, 08 08 2017

Stanovnike Beloševca već danima posećuje nezvani gost, životinja koja se inače ne pojavljuje u kućama u ovom delu grada, pa su mnogi uplašeni. Tražili su pomoć sa više strana, ali niko kako stvari stoje, nema zakonska ovlašćena da reaguje u ovom slučaju - naseljenom mestu gde nije dozvoljeno zamkarenje ili upotreba oružja. 

Iako lisice važe za životinje koje žive usamljeničkim životom, jedna je ipak odlučila sa se druži i to sa sanovnicima Beloševca. Oni ipak nisu oduševljeni. 

"Ulazi nam u kuće i plaši nas, usred bela dana. Prvo smo mislili da je to neki ružan pas, a onda smo shvatili da je lisica", kažu naši sagovornici iz Beloševca. Nije da nisu navikli da viđaju razne životinjice u svojim dvorištima, poput ježeva, žaba, kornjača, ali lisica, koliko pamte, nije bilo. Neki kažu i da se pre petnaestak dana pojavio i tvor.

Građani brinu jer ne znaju da li je i koliko ova lisica opasna. Obratili su se, kažu, brojnim gradskim službama i udruženjima, ali niko ne sme da reaguje u ovom slučaju jer zakon ograničava. Nikome se za sada nije posrećila ni samostalna hajka na nezvanog gosta. 

Pre par godina lisice su se nastanile i oko Hitne pomoći.

"Lisica u naselju je retka pojava, ali ima prijava", kažu u Komunalnoj policiji. U nadležnosti Zoohigijene je, po zakonu, zbrinjavanje pasa i mačaka, a i lovačka udruženja imaju stroga zakonska ograničenja kada i kako smeju da reaguju. Pošto je reč o naseljenom mestu, koje nije lovište, zabranjeno im je hvatanje, zamkarenje ili korišćenje oružja, jednostavno ne smeju da reaguju na taj način tu. 

Građanima iz raznih delova grada i prigrada, koji imaju potrebu da kontaktiraju lovce, na raspolaganju je telefon LU Šumadija 034/333-100 

Iz Lovačkog udruženja Šumadija kažu da su u kontaktu sa stanovnicima ovog dela Kragujevca i nadaju se da će lisicu zateći makar 200 metara od naseljenog mesta, kako bi smeli da reguju. Ipak, ovdašnja lovišta su u poslednjih pet godina potpuno bezbedna, nema rizika od besnila, uveravaju iz ovog udruženja. "Divljači mesojedi se vakcinišu, Iz vazduha se baca ratluk u kome su kapsule sa vakcinama, koji primamljuje životinje. Dovoljno je da zagrizu i da vakcina deluje. Kao i kod vakcinacije ljudi, ne može se govoriti o sto odsto vakcinisanih jedinki, ali u poslednjih 5 godina nije bilo pojave besnila", objašnjava za InfoKG Siniša Nedeljković iz LU Šumadija. 

Stanovnicima Beloševca izgleda ostaje samo da se nadaju da će ova lija što pre da dolija.