Sajam knjiga i grafike svečano je otvoren danas na Šumadija sajmu i trajaće do nedelje, 16. juna. Na manifestaciji se predstavlja više od 30 izdavačkih kuća, koje posetiocima nude sajamske popuste.
Na sajmu će premijerno biti predstavljena mnoga izdanja, a posetioci će imati priliku da prisustvuju brojnim promocijama, diskusijama i predavanjima o književnosti i izdavaštvu.
Nagrade za najboljeg izdavača kao i najbolju knjigu i ove godine biće dodeljeni na Sajmu knjiga. Pored velikog broja izdavačkih kuća, na sajmu će se predstaviti i studenti FILUM-a svojom godišnjom izložbom.
Radno vreme sajma je od 10 do 19 časova, a ulaz i parking su besplatni. Manifestaciju organizuje Šumadija sajam, u saradnji sa Narodnom bibliotekom “Vuk Karadzić” i Filološko-umetničkim fakultetom, pod pokroviteljstvom lokalne samouprave.
PROGRAM:
SREDA
12 sati
Svečano otvaranje Sajma
Beseda – Gabriela Babnik i Mirko Demić
13 sati
Izložba – odsek za primenjenu i likovnu umetnost FILUM-a Univerziteta u Kragujevcu
14 sati
Intimno, Gabrijela Babnik (Klio, 2019)
Učestvuju: Gabriela Babnik, Jelena Budimirović, Zoran Hamović i Mirko Demić
15 sati
Gosti pesnici: Marina Meljnikova, Vladimir Babošin, Vidak Maslovarić, Milan Rakulj, Miljurko Vukadinović, Milan Mihajlović, Dragomir Šoškić, Branislav Zubović, Slavomir Nišavić, Goran Gavrić Grga
16 sati
Pesnici Udruženja pisaca Kragujevca (UPK)
17 sati
Radionica „Srletova škola crtanja“, koordinator Srđan Stamenković Srle
18 sati
(Galerija Narodne biblioteke, Dr Zorana Đinđića 10)
Dani izraelske kulture u Kragujevcu – predavanje o jevrejskom piscu Amozu Ozu
Učestvuje: DŽeni Sedov, zamenica ambasadora Izraela
19.30 sati
(Galerija Narodne bibliotke, Dr Zorana Đinđića 10)
Gosti pesnici: Marina Meljnikova, Vladimir Babošin, Vidak Maslovarić, Milan Rakulj, Miljurko Vukadinović, Milan Mihajlović, Dragomir Šoškić, Branislav Zubović, Slavomir Nišavić, Goran Gavrić Grga
ČETVRTAK
13 sati
Ruski pesnici uz pratnju gitare: Vladimir Babošin, Tatjana Neporoda, Aleksandar Brikov, Eduard Giršov, Marina Meljnjikova, Tatjana Čižovkina
Moderator: Radenko Bjelanović
15 sati
Radionica lutaka
Koordinator: Slavica Atanacković
16 sati
Prozni pisci Udruženja pisaca Kragujevca (UPK)
17 sati
Šumadijski aforističari: Milan R. Simić, Radmilo Mićković, Raša Papeš, Radmilo Ristić, Rade Kecojević, Marko Miljković, Željko Jovanović
Moderator: Vladimir Stefanović
18 sati
Knjiga i pisac u Vizantiji, Aleksandar Každan (Evoluta, 2018)
Učestvuju: dr Larisa Orlov (vizantološkinja), dr Milena Repajić (vizantološkinja), Bojana Ćebić, glavna urednica IK Evoluta
PETAK
14 sati
Non imprimatur ili cenzura u bibliotekarstvu i izdavaštvu, Dejan Vukićević (Biblioteka „Vlada Aksentijević“, Biblioteka „Dimitrije Tucović“, 2019)
Učestvuju: Dejan Vukićević, Ivana Janošević i Tatjana Janković
15 sati
Pećina bez odjeka, Danijela Vulićević (Vrane, 2018)
15.50 sati
Omlađeno cveće, Života Marković Puškin (Udruženje književnika Srbije, Književna zajednica Kragujevac, 2019)
Moderator: Sanja Živković
16.40 sati
Gosti pesnici: Tatjana Čižovkina, Miloš Janković, Gordana Boranijašević, Radoslav Zlatanović, Radomir Stojanović, Aleksandar Brikov, Tatjana Neporoda, Ivan Lalović, Eduard Giršov, Sonja Keča
18 sati
Značenje džokera, Vladimir Pištalo (Agora, 2019)
Učestvuju: Vladmir Pištalo i Nenad Šaponja
19.30 sati
(Galerija Narodne biblioteke, Dr Zorana Đinđića 10)
Gosti pesnici: Tatjana Čižovkina, Miloš Janković, Gordana Boranijašević, Radoslav Zlatanović, Radomir Stojanović, Aleksandar Brikov, Tatjana Neporoda, Ivan Lalović, Eduard Giršov, Sonja Keča
Moderator: Sanja Živković
SUBOTA
12 sati
Pobednici konkursa za decu (Dečje iskre i dr.)
13 sati
Ja sam Akiko, Stefan Mitić Tićmi (Laguna, 2019)
Učestvuje: Stefan Mitić Tićmi
Moderator: Sanja Živković
14 sati
Radionica „Figurativa književnost“
Koordinator: Vesna Zdravković
15 sati
Radionica „Engleski jezik za osnovce“
Koordinator: Slavica Dimitrovska
17 sati
Miting poezije
Učesnici: Udruženje pisaca Kragujevca (UPK), Književna radionica SKC, Književni klub „Abrašević“, Književna zajednica Kragujevca, Književni klub „Saša Božović“
NEDELJA
13 sati
Radionica „Pišem, dakle postojim“
Koordinator: Sanja Živković
14 - 15 sati
Predstavljanje učeničke organizacije Sopče i Đački parlament Prve kragujevačke gimnazije.