Info

Pacijenti se žale na procedure pri zakazivanju pregleda i neljubaznost zdravstvenih radnika

Autor: Jovana Mladenović
14:59 | Četvrtak, 24 11 2016

Pacijenti koji su u protekla tri meseca imali potrebu da se obrate lekarima u Kragujevcu najviše su se žalili na nemogućnost obavljanja pregleda i zakazivanja termina za iste, nepoštovanje rokova za pružanje zdravstvenih usluga, preduge liste čekanja, neljubaznost odoblja, pokazao je izveštaj o radu savetnika prava pacijenata analiziran sa drugoj redovnoj sednici Saveta za zdravlje.

U periodu od 1. jula do 30. septembra podneta su 33 prigovora, od kojih je 21 ocenjen kao osnovan, što predstavlja 64 odsto. Prema rečima Vesne Stevanović, savetnice za zaštitu prava pacijenata, najviše prigovora odnosilo se na kršenje prava na dostupnost zdravstvene zaštite i kršenje prava na kvalitet pružanja zdravstvene usluge.

Pacijenti su se žalili na nemogućnosti obavljanja pregleda i zakazivanja termina za pružanje zdravsvenih usluga kao i prekoračenje propisanog roka za pružanje usluga i neizdavanje potvrda o nemogućnosti pružanja usluge u propisanom roku, sačinjavanje lista čekanja za dijagnostičke procedure za koje to nije predviđeno pravilnikom o listama čekanja, neljubaznost zdravstvenih radnika i narušen odnos poštovanja i poverenja između zdravstvenih radnika i pacijenata, što kasnije dovodi do nedovoljne informisanosti pacijenata o njihovim pravima.

Obrazovana je i Radna grupa za oblast javnog zdravlja u okviru izrade Strategije zdravstvene zaštite grada Kragujevca za period od 2017. do 2020. godine. U okviru ove strategije biće izrađen Plan javnog zdravlja koji će sadržati programe i projekte koji će se u cilju unapređenja javnog zdravlja realizovati u gradu u naredne četiri godine. Članovi Saveta upoznati su sa inicijativom Doma zdravlja u vezi sa boljim načinom organizovanja rada Službe za zdravstvenu zaštitu školske dece.

Dr Gordana Damnjanović upoznala je članove Saveta sa inicijativom prof.dr Slavice Đukic Dejanović, ministarke bez porfelja u Vladi Republike Srbije, u vezi sa jačanjem mera populacione politike i zadacima lokalne samouprave. Kragujevac je prvi grad koji je ministarka Đukić Dejanović posetila ovim povodom i tom prilikom najavila podsticajne mere populacione politike i podršku roditeljstvu. Neke od najavljenih mera grad Kragujevac već sprovodi, a u pitanju su finansiranje četvrtog pokušaja vantelesne oplodnje, besplatni boravk trećeg deteta u vrtiću, mera podrške zapošljavanju samohranih roditelja, telefonskih servisa podrške kao što je “Halo baka“, uvođenje popodnevne smene u vrtićima. Do kraja godine, kako je najavljeno, biće formiran Demografski savet koji će na nacionalnom nivou promovisati i sprovoditi mere populacione politike. Nakon formiranja Demografskog saveta na nacionalnom nivou, biće formiran savet i na lokalnom nivou. Inače, demografski podaci pokazuju da imamo staro stanovništvo, prosečna starost stanovništva je 48,2 godine, a prirodni priraštaj je minus 2. Zabrinjavajući je i podatak da svake godine u Srbiji nestane grad veličine Vršca, od oko 38.000 stanovnika.

Na današnjoj sednici pokrenuta je i inicijativa da se na primarnom nivou zdravstvene zaštite omogući pružanje alergoloških zdravstvenih usluga u ustanovama koje raspolažu adekvatnim kadrom, s obzirom na to da u Kragujevcu ne postoji Opšta bolnica, odnosno sekundarni nivo zdravstvene zaštite, pa se pacijenti koji boluju od alergijskih bolesti upućuju u Klinički centar. Na ovaj način bi se skratilo vreme čekanja pacijenata na alergološki pregled. Inicijativu je podneo Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika – Medicina rada.