Info

STARI KRAGUJEVAC: Kragujevačka buna 1839. godine

Autor: InfoKG
14:00 | Nedelja, 31 03 2019

Buna koju je 11. maja 1839. godine organizovao knez Miloš Obrenović u Kragujevcu, uz pomoć brata Jovana, u nameri da onemogući sprovođenje Turskog ustava (iz 1839.), koji ga je lišio neograničene vlasti, nazvana je Kragujevačka.

Buna je počela među vojnicima Kragujevačkog garnizona i vrlo brzo se proširila na Ćuprijsku i Kruševačku vojsku, a zahvatila je i delove Rudničke nahije. Kao neposredni povod bune poslužio je odlazak kneza Miloša iz Kragujevca u Beograd. Glasine koje su počele kružiti među vojskom o smeranju savetnika da ubiju kneza uznemirile su vojnike. Vojska je pozatvarala sve one starešine koje su bile protiv bune, zatim je uz poklike na vernost knezu Milošu izašla u varoš, zauzevši sve važnije objekte. Savetnika Petra Tucakovića i nekoliko činovnika vezali su vojnici i stavili pod jaku stražu. Zaplašeni trgovci i zanatlije pozatvarali su radnje u glavnoj čaršijskoj ulici. 

Tekst, uz saglasnost autora, preuzet iz knjige "Stari Kragujevac" Boriše Radovanovića.

Na vest o buni u Kragujevcu, Savet je zasedao i poverio ugušenje bune narodnom predvoditelju Tomi Vučiću Perišiću. Krećući se iz Beograda u pravcu Kragujevca, on se sastao sa delom pobunjene vojske koja je pošla prema Beogradu. Opkoljeni sa svih strana, pobunjenici su se predali.

Kada je Toma Vučić 20. maja 1839. godine prispeo sa vojskom na Divlje polje nadomak Kragujevca, daleko nadmoćniji od pobunjenika, koristeći se pritom i lukavošću, pohvatao je sve podstrekače pobune, među kojima je bio i knežev brat Jovan Obrenović. Od značajnijih vođa bune isticali su se: Živko Šokorac, načelnik Jagodinskog okruga, Marko Rakić, predsednik Suda okruga Rudničkog i još njih 39. U ovoj buni stradao je kapelmajstor kneževog orkestra Josif Šlezinger, koji je "povaljen u blato" i izudaran. Okrivljeni su sprovedeni u Beograd, gde im je sudio Apelacioni sud. 

Tako se ova buna završila obaranjem kneza Miloša, koji je 1. juna 1938. godine, pošto se odrekao prestola u korist svog sina Milana, napustio Srbiju.

Izvor: Stari Kragujevac/Boriša Radovanović