Info

STARI KRAGUJEVAC - Malo znana skupština

Autor: InfoKG
14:00 | Nedelja, 12 08 2018

Kragujevac je u XIX veku bio jedan od glavnih političkih i državnih centara Srbije. Nalazimo ga najpre u Giseldorfovoj karti 1802. godine, a zatim u Tekelijinoj iz 1805. godine, kao Krakojevac. U vreme Prvog ustanka unesen je Kragujevac u kartu izdanja Artaria und Comp. 1807. godine i u kartu Getana Palme kao Kragujevasz. Nalazimo ga i u Karađorđevom delovodnom protokolu 1812-1813 godine. To je ujedno i prvi pomen Kragujevca u našim dokumentima (odnosi se na dokumenta nastala u Srbiji pisana ćirilicom). 

Malo je poznato u nas da je u vreme Prvog ustanka održana u Kragujevcu jedna narodna skupština Srbije.

Tekst, uz saglasnost autora, preuzet iz knjige "Stari Kragujevac" Boriše Radovanovića.

“Vrhovni vožd” srpskog naroda Karađorđe Petrović sazvao je za 1. januar 1813. godine skupštinu, koja je imala da rešava veoma važna pitanja za Srbiju posle zaključenja Bukureštanskog mira 1812. godine.

Sačuvan je raspis koji je Karađorđe uputio 17. decembra 1812. godine starešinama po nahijama:
“Dajemo vam znati kako raspisujemo današnjim danom svim vojvodama našim, da imaju doći na skupštinu, koja će biti u Kragujevcu o malom Božići, tj. 1. januara 1813. ljeta. Vama preporučujemo, da na urečeni dan budete s dva momka na rečenom mestu, a na komandi vašoj ostavite na mesto vaše, koji će sve naloge kao i vi izvršavati. Sa sobom na skupštinu donesite sve račune od vojvodstva vašeg, kao i do sada na skupštini što je bivalo – i što god na vama kusura bude makar od kakva računa sa sobom donesite, da ništa na vama ne zastane”.

Skupština koja se sastala 1. januara 1813. godine u Kragujevcu donela je niz veoma značajnih odluka: 1. da porez ostane u istom iznosu i visini kao prošle godine (1812); 2. da se ne menjaju prihodi, rashodi i izdaci; 3. da se dobavi municija u većim količinama; 4. da se hrana smesti u vojne magacine, koševe i utvrđenja; 5. da sva vojska bude na okupu i spremna da odbije svaki turski prolaz i 6. da se stupi u pogodbu s Portom za trajni mir. 

Posle skupštine Karađorđe je sa Savetom razaslao naredbu o rasporedu poreza za nastupajuću godinu i dao uputstva nahijskim starešinama.
 

Izvor: Stari Kragujevac/Boriša Radovanović