Info

Ugašena Zastava INPRO: Zatvoreni kapije i pogoni, ostalo samo slovo na papiru

Autor: InfoKG
12:00 | Utorak, 12 03 2019

Preduzeće „Zastava INPRO” zatvorilo je kapije i pogone, a radnici su uzeli otpremnine i raskinuli radni odnos, pošto nije uspeo Plan reorganizacije jer ga poverioci nisu usvojili zbog velikih dugova.

Pored preduzeća „Šumadija” DOO (nekadašnji DES) koje je sa oko 50 zaposlenih na ivici opstanka, drugo veliko preduzeće u Kragujevcu iz grupe zaštitnih radionica, koje zapošljava više od 50 posto lica sa invaliditetom, „Zastava INPRO”, ne stoji nimalo bolje, pišu Kragujevačke.

Propali pregovori - Ovih dana, pišu Kragujevačke, pregovori sa tom slovenačkom firmom su propali. Ipak, u istom tom poslovnom prostoru „Zastave RD”, kako navode isti izvori, sada jedna druga firma planira da se bavi istom proizvodnjom i u postupku je registracije preduzeća, a potencijalni radnici se nalaze na obuci. Među njima je, navodno, i jedan broj bivših radnika šivačnice INPRO-a, ali manji nego što se pominjalo dok su aktuelni bili Slovenci. Da li će i koliko njih zvanično dobiti novi posao videće se kada se ova firma registruje, ali za razliku od prethodnih zainteresovanih investitora, oni navodno ne pokušavaju da dobiju status zaštitne radionice jer je to mukotrpan posao na dugom štapu, kako kažu upućeni.

INPRO postoji još samo na papiru, dok su na njegovim kapijama i proizvodnim pogonima zaključani katanci, a radnici su se saglasili da prihvate socijalni program i sa otpremninama su raskinuli radni odnos i napustili firmu.

„Zastava INPRO” se praktično ugasila, iako po zakonu još postoji, ali tu se radi samo o zapetljanom sticaju okolnosti pravne prirode. Naime, preduzeće je 23. aprila prošle godine podnelo Privrednom sudu u Kragujevcu predlog za uvođenje stečaja sa Unapred pripremljenim programom reorganizacije (UPPR). Taj program predvideo je da firma nastavi da radi i u narednih pet godina vrati dugove poveriocima. Pored standardnog proizvodnog programa, proizvodnje auto prikolica i izrade HTZ opreme (radna odeća) u pogonu šivačnice, predviđa se i nadogradnja kamiona ruskog GAZ-a. Ovaj UPPR je skoro godinu dana nekoliko puta vraćan na doradu i popravku, da bi ga poverioci odbili na prvom ročištu kada su se o njemu izjašnjavali, 27. septembra prošle godine. Protiv su bili i Fond za razvoj i Republička poreska uprava, kao najveći poverioci.

Krajem avgusta prošle godine objavljeno je da su radnicima ponuđene otpremnine i odlazak iz preduzeća jer poslovodstvo i nadležna ministarstva ne vide izlaz iz teške situacije. Tada se od 132 zaposlena 129 prijavilo da uzme pare i ode.
Ovu vest pratila je i druga koja je ulivala kakve takve nade da će deo radnika  INPRO-a ipak moći da se zaposli u jednoj privatnoj firmi koja bi imala isti proizvodni program kao njihov pogon šivačnice, a to je izrada HTZ opreme, cirada i slično. Rečeno je tada da bi ova firma sa slovenačkim kapitalom trebalo da se otvori u pogonima „Zastave rezervni delovi” i da bi preuzela 70 do 80 radnika iz šivačnice INPRO-a, s tim da bi hteli da preuzmu više od 50 posto invalidnih lica kako bi dobili status zaštitne radionice, što donosi subvencije od države.

Izvor: Kragujevačke

Izvor: Kragujevačke