Info

Vlaga i tropske temperature obaraju Kragujevčane: Povrede, padovi, saobraćajne nezgode...

Autor: Jovana Mladenović
15:00 | Sreda, 26 06 2019

Zavod za hitnu medicinsku pomoć ovih dana ima pune ruke posla jer Kragujevčani, zbog nemogućnosti da se prilagode na netipične vremenske uslove za naše podneblje - veoma veliku vlažnost vazduha uz visoke temperature, doživljavaju brojne traume - padove, povrede, saobraćajne nezgode, usled smanjene motorike i refleksa, pada koncentracije. Za naš portal, lekar Zavoda daje savete kako da koliko-toliko pomognete sebi, jer organizam nije u stanju da se sam bori protiv ovakve klime i normalno funkcioniše.

Ni najzdravijima nije dobro, a o hroničnim pacijentima da ne govorimo. Građani se osećaju kao da su u prašumi, ne mogu da normalno da dišu, telo nije u stanju da se pri ovolikoj vlažnosti vazduha i vosokoj temperaturi dovoljno rashlađuje znojenjem, a obaveze su nemilosrdne, pa nisu svi u prilici da se pridržavaju uobičajenih saveta lekara za letnje vreline. Minuli dani i oni pred nama, potpuno atipični u pogledu klime za naše podneblje, dodatno otežavaju svakodnevnicu.

"Obilne padavine uz visoke temperature dovode do velikog isparavanja, veoma velike vlažnosti vazduha, na šta građani ovde nisu navikli. Naše telo ne može da se prilagodi takvim vremenskim uslovima, onemogućeno je da se adekvatno rashladi znojenjem, koža ne može "da diše". To je poput monsunske klime", objašnjava doktor Vladimir Gajić iz zavoda za Hitnu medicinsku pomoć Kragujevac. 

Doktor Gajić savetuje sugrađane šta mogu da urade da koliko-toliko spreče pregrevanje organizma: "Trebalo bi da nosimo isključivo pamučnu ili lanenu garderobu, nikako sintetiku, i to takvu da ne prijanja potpuno uz telo. Iz kuće ne izlazite bez zaštite za glavu - šešira, kačketa i flašice vode. Najbolje bi bilo, ako vam obaveze dozvoljavaju, da ne izlazite napolju od 10 do 17 sati, a bilo bi dobro da firme, koje su u mogućnosti da tako organizuju posao, uvedu dvokratno radno vreme. Kupajte se češće, pijte puno tečnosti, kako ne biste dehidrirali. Hronični pacijenti obavezno moraju redovno da uzimaju terapiju. Veoma je važno i da vodite računa kako klimatizujete prostor u kome boravite. Građani prave veliku grešku kada u stanu spuste temperaturu na 20 stepeni, a onda izađu na sunce i više od 30 stepeni, tako veoma lako dolazi do toplotnog udara. Obroci bi trebalo da budu lagani, sezonske salate, riba, piletina, nikako teška i masna hrana. Zaista nam je svima potrebna disciplina ovih dana".