Predsednik Apelacionog suda u Kragujevcu, Aleksandar Blanuša i direktor Centra za socijalni rad, Predrag Ivković izabrani su za akademike, redovne članove, Srpske kraljevske akademije naučnika i umetnika.
Srpska kraljevska akademija naučnika i umetnika održala je sednicu u Kragujevcu, kojom je predsedavao akademik dr Dragan Damjanović. Na toj sednici za akademike, redovne članove, izabrani su predsednik Apelacionog suda u Kragujevcu, Aleksandar Balnuša i direktor Centra za socijalni rad u Kragujevcu, Predraga Ivkovića.
Naučno veće Srpske kraljevske akademije naučnika i umetnika, kojim predsedava akademik, profesor dr Mirko Kerkez, prihvatilo je predloge koje su uputili članovi SKANU iz tog dela Srbije.
Za predsednika Apelacionog suda u Kragujevcu, Aleksandra Blanušu ovo zvanje ima višestruki značaj.
“Na pitanje šta za mene znači titula akademika Srpske kraljevske akademije naučnika i umetnika, odgovorio bih citiranjem reči predsednika Akademije, našeg poznatog književnika g-dina Dragana Damjanovića: "Biti akademik predstavlja vrhovno počasno dobro u svetu intelektualnih i naučnih krugova".
Pored ovih reči uglednog akademika i predsednika Akademije, kazaću da ovo zvanje za mene i moju porodicu ima i poseban značaj u smislu nastavka tradicije bavljenja naukom u zvanju akademika, budući da je moj ujak bio akademik srpske i ruske akademije, prof. Dr Nikola Potkonjak, pedagog.
Posebno ističem referate i izlaganja na temu pravne istorije Srbije, Šumadije i Kragujevca, budući da smo u Kragujevcu, u vreme prestonice, imali formirane institucije kulture kada mnoge sadašnje države nisu ni postojale. Od Suda Kragujevačkog osnovnog 1820. godine, gimnazije, liceja, pozorišta... do najsavremenijeg ustava tog vremena 1835. godine.
Srpska kraljevska akademija osnovana je ukazom kralja Milana Obrenovića 1886. godine, u cilju objedinjavanja svih učenih ljudi koji žele dobro svojoj državi i svom narodu. U tom pravcu će biti usmeren i moj rad i zalaganje da u duhovnom i materijalnom preporodu Srbije Akademija bude među vodećim institucijama”, izjavio je za InfoKG Blanuša.
U Srpskoj kraljevskoj akademiji naučnika i umetnika imaju samo reči hvale za Blanušu i Ivkovića.
“Reč je o sjajnim ljudima čije su lične i profesionalne biografije čiste kao suza, ali i bogate, svedočeći o njihovom velikom znanju u profesijama kojima se bave, o njihovim uspesima i značaju koji imaju za naš narod i našu Srbiju”, rekao je akademik predsednik SKANU, dr Dragan Damjanović, prenose mediji.
Naglasio je da je to veliko pojačanje za akademiju, koja ima 15 odeljenja i nastavlja tradiciju one na čijem čelu su bili ljudi, kako kaže, poput Josifa Pančića, Jovana Cvijića i Stojana Novakovića, čiji je prvi ženski član bila naša čuvena spisateljica Isidora Sekulić.