InfoFoto: pexels.com - Ilustracija

Dadilja iz pakla: Šta sve može poći po zlu dok roditelji ne gledaju

Autor: InfoKG
10:00 | Subota, 11 01 2025

Jedan od najodgovornijih poslova jeste posao dadilje, koji podrazumeva čuvanje deteta, vaspitavanje, pripremanje obroka, organizovanje detetovih obaveza i slobodnog vremena. 

Sa druge strane, pronalazak dobre dadilje roditeljima predstavlja veliki stres, jer treba naći osobu od poverenja kojoj će povereti svoje dete na čuvanje, kao i ključ svog doma. 

Teškoće se mogu javiti sa obe strane. Za dadilje je nekada teško da usklade očekivanja roditelja, želje deteta i svoje profesionalne metode, dok roditeljima sa druge strane problem mogu predstavljati neprofesionalni pristup, emotivna vezanost dece za dadilju, zanemarivanje dečijih potreba i nedovoljna posvećenost. 

Za portal InfoKG govorili smo i sa roditeljima i sa dadiljama o svim problemima i preprekama na koje nailaze u međusobnim odnosima. 

Jedna od naših sagovornica, ima 29 godina, a posao dadilje obavlja već 11 godina. 

"Raditi sa decom je prelepo i zahteva stalnu kreativnost. U ovom poslu dobra je strana što ne postoji kolektiv, ali sa druge strane dosta morate da ogolite sebe, jer taj neko želi da zna ko mu dolazi u kuću i kome poverava dete. Zaista morate da se poklopite i sa roditeljima i sa detetom da bi sve funkcionisalo kako treba. Ključna je komunikacija i dogovor. Ne možete da budete ni previše blagi ni previše strogi. Ja gledam da se oko većine stvari konsultujem i dogovorim sa roditeljima. Najteže mi pada period privikavanja na novu porodicu i emotivna vezanost koja se stvori. Bude veoma teško kada se rastajete od dece koju ste čuvali, jer ta deca postaju deo vašeg života i vaše svakodnevice. Veoma je bitno da motrite na decu sve vreme, jer deca nikada nisu mirna!" završava priču naša sagovornica. 

Dadilje mogu imati teškoće u komunikaciji sa roditeljima, posebno ukoliko se ne ispoštuju unapred dogovoreni uslovi ili kada roditelji ne poštuju privatnost i princip rada. 

"Posao dadilje sam radila 25 godina, pa sam prestala. U nekom trenutku je postalo previše naporno i stresno. Svačega sam se i nagledala i naslušala. Upoznala sam divne ljude, provela vreme sa divnom decom, sa kojom sam i dalje u kontaktu, ali sam nailazila i na velike probleme. Odgovorni ste za sebe, svoj rad i tuđe dete. Niko ne stoji ni ispred ni iza vas da bi zaštitio vaša prava. Nekada vas ne ispoštuju što se tiče dogovorene cene, nekada se previše mešaju u vaš pristup, a nekada ugrožavaju i vašu privatnost, svesno, a bez vašeg znanja. Meni se desilo da me jednom majka pozvala i pitala šta radiš na telefonu sad, a ne pričaš sa detetom? Tada sam shvatila da u kući postoje kamere za koje nisam ni znala da postoje. Dešavalo mi se i da određeni roditelji ohrabruju dete da bude drsko i da nisam ja ta osoba koju treba da sluša. Imala sam problema i kada se unapred dogovorene stvari ne ispoštuju. Dogovorimo se da ja samo čuvam dete, a onda podrazumevaju da ja čistim, kuvam, perem, peglam, obavljam sve poslove u kući. Plata je mala, a nikako niste obezbeđeni, ni zaštićeni, ovaj posao me znači ništa za karijeru i nije poštovan; podrazumeva se da si radio kao dadilja, samo jer nisi mogao da nađeš drugi posao. Obavljanje dužnosti dadilje je posao koji podrazumeva da gajite veliku ljubav prema deci, imate svoje metode i mnogo empatije. Deca sve osećaju" , kaže za portal InfoKG jedna od dadilja. 

Sa druge strane, jedan od najčešćih problema sa kojim se roditelji susreću je neslaganje u metodama vaspitanja. Dok neki roditelji žele da njihovo dete ima strog režim, drugi preferiraju opušteniji pristup, što može biti izvor napetosti ako dadilja ne deli iste vrednosti. 

Jedna od majki sa kojom smo razgovarali ističe da je dadilja negativno uticala na ponašanje njenog deteta, jer nije vodila računa o izražavanju i ponašanju ispred deteta. 

"Dadilja je bila starija i u nekom trenutku moja ćerka je samo krenula da je imitira, da priča telefenom o nekim tračevima, psuje, traži da gleda rijaliti. Nisam znala da li mi je smešno ili strašno"

Druga majka kaže da je najviše problema imala sa čestim otkazama dadilja. 

"Često su nam ćerke čuvale studentkinje i to su stvarno bile divne devojke. Međutim, odlazile su brzo, što zbog drugih obaveza, što zbog nalaženja drugog posla i meni je to predstavljalo veliki problem, jer su se deca vezivala i navikavala za njih, pa smo često i teško prolazili kroz proces prihvatavanja i navikavanja na novu dadilju. Stresno bude i nama kao roditeljima i deci." 

Iako su dobro plaćene i odgovorne za život deteta, dadilje se ponekad osećaju nedovoljno cenjeno, a problem može nastati i kada roditelji previše mešaju u svakodnevne zadatke, što stvara osećaj nesamostalnosti dadilje. 

Kada se granice ne postave jasno i komunikacija nije efikasna, može doći do nesuglasica, a to može dovesti do napetosti u odnosu, pa čak i raskida saradnje. U krajnjem slučaju, to može uticati na dobrobit deteta, jer stabilno i podržavajuće okruženje zavisi od harmoničnih odnosa između svih strana.