Info

Delegacija ambasade Velike Britanije u Kragujevcu: Ovde je knez Miloš primio prvu diplomatsku depešu

Autor: Jovana Mladenović
15:39 | Ponedeljak, 12 06 2017

U okviru obeležavanja 180 godina od uspostavljanja zvaničnih diplomatskih odnosa između Srbije i Velike Britanije, u poseti Kragujevcu je delegacija britanske ambasade, u pratnji zvaničnika naše zemlje. Gosti su prisustvovali otvaranju izložbe dokumenata i fotografija u Staroj skupštini, koji na svoj način svedoče o važnim događajima i datumima od značaja za saradnju dve zemlje. Za njih je upriličen i svečani prijem, a obišli su i spomenik dr Elizabet Ros.

U Kragujevcu je danas i vršilac dužnosti premijera Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Stara skupština samo je jedna u nizu "stanica" gde se delegacija zaustavlja u celodnevnoj poseti.

Izložbu je otvorio Nj.E. Denis Kif ambasador Velike Britanije u Srbiji, koji je pored ostalog rekao da nije slučajnost što se centralni program održava u Kragujevcu. "Naime, 3. juna 1837. godine knez Miloš je u svojoj prestonici – Kragujevcu primio akreditivna pisma od pukovnika Džordža Hodžesa, kojim potvrđuje da ga je kralj Viljem IV imenovao za konzula u Kneževini Srbiji. Pored reprinta prve diplomatske depeše, važno mesto na ovoj izložbi zauzima i portret dr Elizabet Ros koja je za vreme Prvog svetskog rata zajedno sa ostalim članovima bitanske humanitarne misije negovala ranjenike i obolele od tifusa. Neki od njih su u Kragujevcu i sahranjeni. Zbog toga su veze Velike Britanije sa Kragujevčanima posebno duboke i emotivne. Britanija i Srbija su stari prijatelji, a suština odnosa između naše dve države su zajedničke vrednosti i pozitivni ljudski primeri saradnje i savezništva", rekao je ambasador.

Autor postavke je istoričar Slobodan Marković. Dokumenti koju su za ovu priliku doneti u Kragujevac govore o bitnim istorijskim događajima, kao što je abdikacija kralja Milana i stupanje na presto kralja Aleksandra, obeležavanje dijamantskog jubileja kraljice Viktorije, ali i ono što čini svakodnevni život kao što je dozvola generalnom konzulu Hodžesu za lov u Topčideru. Na događaje iz novije istorije podsećaju i kolekcije iz ambasade Ujedinjenog Kraljevstva u Beogradu, kao što su fotografije: Tito u poseti Londonu ili Margaret Tačer u Srbiji. Počelo se 1837. godine sa željom da se poveća trgovinska razmena, a nastavlja se uspostavljanjem i razvijanjem saradnje u svim oblastima koji su bitni za bilateralne odnose.

Za delegaciju Velike Britanije predstavnici grada upriličili su svečani prijem, nakon koga su gosti položili su vence kraj spomenika dr Elizabet Ros i članica britanske misije na Varoškom groblju. Polaganju venaca prisusuvovali su volonteri terenske jedinice Crvenog krsta.