Info

Fond za nauku finansira projekat iz oblasti veštačke inteligencije čiji su nosioci istraživači iz Kragujevca

Autor: Jovana Mladenović
13:00 | Subota, 18 07 2020

Fond za nauku odobrio 198.615 evra za finansiranje projekta iz oblasti veštačke inteligencije pod nazivom "Artificial intelligence for managing workplace safety", čiji su nosioci istraživači sa Univerziteta u Kragujevcu.

Nakon više meseci recenzije, u koju su bili uključeni vodeći inostrani eksperti, Fond za nauku je objavio konačnu rang listu projekata koji će se finansirati u okviru posebnog Programa za razvoj projekata u oblasti veštačke inteligencije. Među njima se našao i projekat "Artificial intelligence for managing workplace safety", u okviru kog su angažovani istraživači sa Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, kao i njihove kolege sa Fakulteta organizacionih nauka i Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

U okviru Programa za razvoj projekata iz oblasti veštačke inteligencije odobreno je po 6 projekata iz osnovnih istraživanja i primenjenih istraživanja. Sredstva su dodeljena timovima iz Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca.

Predviđeno trajanje projekta je dve godine, a sredstva koja je obezbedio Fond iznose 198.615 evra. Rukovodilac projekta je Arso M. Vukićević, zaposlen na Fakultetu inženjerskih nauka, koji je ujedno najmlađi dobitnik projekta u ovom pozivu i jedini u statusu naučnog saradnika među 12 rukovodilaca sa četiri državna univerziteta u Srbiji.  

Tema projekta

Prevencija povreda na radnom mestu podrazumeva objektivno i blagovremeno uočavanje prethodnika nesreća, kao što su nebezbedni uslovi i nebezbedni postupci. Trenutna praksa manuelnog izveštavanja i nadgledanja bezbednosti na radu pokazala je ozbiljne nedostatke u proizvodnoj industriji, posebno u nadolazećoj eri digitalizacije i povećanja količine podataka (slika i signala) koje treba efikasno analizirati. Ovaj projekat ima za cilj da reši dati problem razvijanjem algoritama mašinske vizije za detekciju i proveru: upotrebe lične zaštitne opreme i nebezbednih postupaka/akcija u industrijskom radnom okruženju. Upotrebom javno dostupnih baza podataka (anotiranih slika) i prospektivno prikupljenih podataka, biće razvijeni algoritmi za analizu ergonomičnosti pokreta zaposlenih i proveru upotrebe propisane zaštitne opreme. Pored algoritama dubokog učenja, u pomenute svrhe biće korišćeni i različiti nosivi senzori za merenje sila, pokreta i EEG signala. Razvojem programskog okvira za automatsko izveštavanje o momentima kada su se desili bezbednosni propusti u radnom okruženju biće značajno smanjeni napori i troškovi kompanija, dok će se pouzdanost i objektivnost izveštavanja značajno povećati. Razmatrani problemi su generički (provera upotrebe lične zaštitne opreme i ergonomija repetativnih radnih zadataka), a  razvijena rešenja će biti primenjiva na mnoge grane privrede i prevenciju povreda koje se ne vode kao nezgode na radnom mestu (npr. bolovi u leđima i mišićno-koštani poremećaji). Osim proizvodnje koja zapošljava većinu radne snage u Srbiji, rezultati projekta mogli bi da nađu  primenu i u ergonomiji, sportu, zdravstvu...