InfoFoto: Arhiva InfoKG

HIPODROM od slave, preko ideja o Akva parku i Diznilendu na lokaciji, do korova - A šta se na Stanovljanskom polju dešava danas?

Autor: Jovana Mladenović
11:30 | Sreda, 12 02 2025

Ko upravlja kragujevačkim Hipodromom, ko ga održava, a ko koristi? Jesu li objekti na njemu legalni? Da li Grad ima neki plan za ovaj prostor i nameru da ulaže u konjički sport? To su neka od pitanja na koja je portal InfoKG potražio odgovore u Gradskoj upravi. Takođe, vratićemo se unazad i podsetiti se najvažnijeg kada je reč o ovoj temi - od slave, preko ideja o Akva parku i Diznilendu na lokaciji, do korova - i šta se danas dešava na nekad čuvenom kragujevačkom Hipodromu?

Evo šta su iz Gradske uprave odgovorili

Katastarska parcela na kojoj se nalazi Hipodrom sa tri pripadajuća objekta je u javnoj svojini grada Kragujevca počev od 11. septembra 2020. godine. 

Površina cele matične parcele je 210.164 m2, od čega katastarske parcele samog Hipodroma 208.367 m2.

Tri objekta na predmetnoj katastarskoj parceli nalaze se u javnoj svojini grada Kragujevca počev od istog datuma i grad Kragujevac je njihov držalac. Do tada su bila u državini Konjičkog kluba "Šumadija", odnosno Konjičkog društva "Šumadija".

Sva tri objekta su izgrađena bez odobrenja za izgradnju.

U pogledu objekta broj tri postojećeg na navedenoj katastarskoj parceli, Grad pred Višim sudom u Kragujevcu vodi sudski spor. 

Saglasno odredbama Zakona o javnoj svojini vlasnik nepokretnosti upravlja svojom imovinom - navodi se u odgovoru Gradske uprave.

A šta iz odgovora Gradske uprave nismo saznali

Izostali su odgovori na pitanja da li Grad ima neki plan za ovaj prostor i nameru da ulaže u konjički sport, te šta je sa PDR Specijalizovani sportski centar „Hipodrom“ iz 2019. godine? 

To je ono što možda i najviše zanima Kragujevčane i što je najveća nepoznanica danas. 

Zato svaka sumnja ima pravo na postojanje, te i ona da je i nedostatak odgovora zapravo - odgovor.

HIPODROM KROZ ISTORIJU

Pravljen po ugledu na engleske hipodrome

Kragujevački Hipodrom na Stanovljanskom polju pravljen je za vreme Kraljevine Jugoslavije po ugledu na engleske hipodrome. 

Legat je koji je još 1928. godine dat na upravljanje Konjičkom društvu, odnosno Klubu "Šumadija". 

Konjički klub "Šumadija", osnovan je davne 1889. godine u Kragujevcu pod nazivom "Oblasno kolo jahača Knez Mihailo". Postojao je sve do 2020., kada je ugašen, a imovina je prešla u vlasništvo Grada.

HIPODROM U SKORIJIM POLITIČKIM VIZIJAMA

Zabavni i akva-park 

Vratimo li se malo više od decenije unazad, setićemo se da je 2012. godine Grad odlučio da na mestu Hipodroma napravi zabavni i akva-park. 

Obećanja su bila da će se trkačka staza očuvati, a štale i konji će biti izmešteni na periferiju grada.

Nesuđeni Diznilend

Još se pamti da je svojevremeno, dok je bio gradonačelnik Kragujevca, tačnije 2015. godine, Radomir Nikolić nameravao da na Stanovljansko polje dovede ni manje, ni više, nego Diznilend! 

Ova investicija u Nikolićevoj viziji trebalo je da bude finansirana iz stranih ulaganja, a cilj je bio da se Kragujevac stavi na Evropsku mapu zabave koji bi privukao posetioce sa celog Balkana.

Priča je, kao i mnoge druge, zamrla, a više je poslužila za pošalicu nego što je ozbiljno shvaćena.

PLANOVI ZA HIPODROM OD PRE 6 GODINA

Specijalizovani sportski centar "Hipodrom"

Početkom 2019. godine Grad je nameravao da prostor Hipodroma uredi izgradnjom specijalizovanog sportskog objekta za konjički sport, koji je trebalo da ima sportsko-rekreativnu, edukativnu i turističku namenu.

Iz Grada su tada govorili da su rešili da sačuvaju Hipodrom, kako se prostor na kom se nalazi ne bi iskoristio u druge svrhe. 

Zbog toga je urađen Plan detaljne regulacije Specijalizovani sportski centar „Hipodrom“.

Zanimljivo je da je ovim dokumentom predviđena rekonstrukcija Hipodroma, ali tek kada se pojavi zainteresovani investitor.

HIPODROM DANAS

Daleko od idile

Komšiluk današnjeg Hipodroma živi u modernim stambenim kompleksima koji ga okružuju. Na stazu možete da gledate dok ručate i pijete kafu, s obzirom na to da su ovde i ugostiteljski objekti. To je, međutim, daleko od idile, što zna svako ko je makar jednom posetio ovo mesto. 

Plemenite životinje ipak ubiru simpatije Kragujevčana

Svoje konje drže danas na Hipodromu konjički klubovi i pojedinci, pa je to, tokom lepih i sunčanih dana, mesto gde Kragujevčani dovedu decu da posmatraju plemenite životinje i okušaju se u jahanju. Odnedavno možemo videti i povratak galopskog sporta. 

Na Hipodromu SKU "Pastuv", uz pokroviteljstvo lokalne samouprave, već par godina organizuje konjičke igre. Slični događaji tokom godine bivaju upriličeni i u okolnim selima, ili drugim delovima grada. 

Fijakere konjičkih klubova budemo u prilici da vidimo na prigodnim lokalnim manifestacijama i u defileima kroz grad. Neretko su ovakvi događaji humanitarnog karaktera. 

Nedavno smo, nažalost, svedočili i nemilom događaju, tragediji koja je zadesila SKU "Pastuv", kada se, kako se pretpostavlja, hranom otrovalo 15 konja, od kojih je 5 uginulo. Kragujevčani su s punom pažnjom i empatijom pratili ovu situaciju na Hipodromu i bili spremni da nesebično pruže pomoć.

Konji nesumnjivo privlače pažnju naših sugrađana, a naročito im se obraduju najmlađi.

Hipodrom na raskršću 

Kragujevački Hipodrom, nekada simbol tradicije i konjičkog sporta, danas se nalazi na raskršću između prošlosti i neizvesne budućnosti. Iako Grad poseduje imovinu i vodi sudske sporove, nedostatak jasnih planova za revitalizaciju i ulaganja dodatno otežava situaciju. Nekadašnje vizije o akva parku, Diznilendu i specijalizovanom sportskom centru sada izgledaju kao daleka sećanja, a ono što vidimo svedoči o zanemarivanju.

Hipodrom, sa svojom bogatom istorijom i kulturnim značajem, zaslužuje više od pukog održavanja osnovnih aktivnosti. Potencijal za razvoj sporta, rekreacije i turizma ostaje neiskorišćen, dok Kragujevčani sa nostalgijom gledaju na plemenite životinje i skromne događaje koji još uvek privlače pažnju.

Hoće li Grad prepoznati vrednost ovog prostora i vratiti mu stari sjaj? Ili će Hipodrom ostati samo deo prošlosti, prepušten korovu i zaboravu? Ova pitanja ostaju otvorena, zajedno sa nadom da će odgovorni prepoznati značaj ovog legata i doneti konkretne odluke u korist grada i njegovih građana.