InfoFoto: UKC Kragujevac

Jedan od najboljih svetskih interventnih kardiologa iz Tokija u UKC Kragujevac

Autor: InfoKG
11:00 | Sreda, 20 11 2024

Jedan od najboljih svetskih interventnih kardiologa, prof. dr Masahisa Yamane iz Japana u dvodnevnoj je poesti Univerzitetskom kliničkom centru u Kragujevcu. On će sa timom interventnih kardiologa Klinike za kardiologiju obaviti CTO PCI intervencije kod šest pacijenata.

Univerzitetski klinički centar Kragujevac, sa lekarima Klinike za kardiologiju, domaćini su prof. dr Masahisu Jamanu (Masahisa Yamane) iz Japana, jednom od najboljih svetskih interventnih kardiologa.

Prof. dr Masahisa Jamane, direktor je Kardiovaskularnog odeljenja bolnice Sekishinkai Saitama u Japanu i specijalista Međunarodne bolnice St.Luke, Tokio Japan.

Radujem se boravku u UKC Kragujevac i saradnji sa vašim lekarima. Specijalista sam za CTO PCI procedure, koje u budućnosti mogu biti zamena za operaciju bajpasa. Za sada, još uvek nam je potrebno vremena i rada, kako bi dostigli potrebni skup veština i alata. Ovo nije moj prvi boravak u Srbiji. Veoma sam počastvovan time da sam viziting profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a sada sam u prilici da posetim i Kragujevac, koji je takođe univerzitetski grad i ima lekare koji rade na klinici, a i profesori su na Fakultetu medicinskih nauka. Verujem da će se saradnja između srpskih i japanskih lekara produbiti i nastaviti ubuduće“, rekao je prof. dr Masahisa Jamane.

U okviru dvodnevnog boravka u UKC Kragujevac, prof. Jamane sa timom interventnih kardiologa Klinike za kardiologiju UKC Kragujevac, obaviće CTO PCI intervencije kod šest pacijenata.

CTO PCI (Chronic Total Occlusion Perkutaneous Coronary Intervention) je procedura koja se već primenjuje na Odeljenju interventne kardiologije Klinike za kardiologiju UKC Kragujevac, a gostovanje prof. dr Masahisa Jamane, prilika je za usavršavanje.

Reč je o najtežim oblicima koronarne bolesti. Ukoliko imate arterosklerozu, postepeno dolazi do suženja krvnih sudova i najbolji oblik lečenja je preventiva, na čemu mi insistiramo. Nažalost, ako dođe do infarkta miokarda i ako se on pravovremeno ne leči, dolazi do okluzije, odnosno do totalnog prestanka protoka, do zapušenja te arterije. To su arterije, koje su zapušene već mesecima, čak i godinama. Definicija hroničnih totalnih okluzija je da su to stenoze, odnosno okluzije, koje su starije od tri meseca i koje su vrlo zahtevne za lečenje. Postoji jedna subpopulacija najtežih pacijenata, zbog kojih je prof. Jamane upravo tu, da nas poduči kako da pristupimo njihovom lečenju. Reč je o pacijentima, koji uprkos kompletnoj terapiji koju uzimaju, imaju tegobe. Za nas je velika privilegija da učimo od takvog vrhuskog stručnjaka, jer njegovo iskustvo je dragoceno. Prof. Jamane nije samo lekar, već i inovator, koji stvara materijal sa kojim radimo“, objasnio je doc. dr Miodrag Srećković, načelnik Odeljenja interventne kardiologije UKC Kragujevac.

CTO PCI je tehnika koja zahteva veliko iskustvo, veliki broj obavljenih intervencija i krivu učenja koja obuhvata poznavanje svih prethodnih procedura u sali za kateterizaciju. Podrazumeva iskustvo i poznavanje dve grupe izuzetno teških intervencija koje se međusobno prožimaju. Jedna grupa su teško kalcifikovane arterije i druga – hronične totalne okluzije, koje takođe mogu imati prisustvo kalcifikata. Ukratko, dva oblika najtežih procedura za rad u angio sali. S obzirom da Univerzitetski klinički centar Kragujevac u poslednjih godinu dana ulaže velike napore u razvoj ove grane interventne kardiologije, smatramo da je ovo pravi trenutak za dolazak jednog od najvećih svetskih stručnjaka iz ove oblasti“, istakao je prof. dr Vladimir Zdravković, rukovodilac Klinike za kardiologiju.

V.d. direktora UKC Kragujevac, prof. dr Slobodan Milisavljević zahvalio se prof. dr Masahisu Jamanu na dolasku i na ukazanoj prilici da naši kardiolozi rade intervencije sa stručnjakom svetskog ranga.

Radna poseta prof. dr Masahisa Jamane ima veliki značaj, posebno za lečenje naših najtežih pacijenata. Sa profesorom iz Japana, radiće tim naših interventnih kardiologa, što će biti ogromno iskustvo za njih i nadam se da će usavršenu proceduru uvesti u svoj svakodnevni rad u narednom periodu. Nastavićemo praksu, što je i stav Ministarstva zdravlja, da se i ubuduće dovode najveći svetski stručnjaci u naše bolnice, da rade edukacije naših mladih lekara. Ono što je bitno napomenuti je da je naša interventna kardiologija deo našeg kliničkog centra, koji ima poseban značaj i u trenitku kada se smanjuju liste čekanja. Verujem da ćemo u narednom periodu uspeti da potpuno ukinemo liste čekanja, odnosno da ih svedemo na liste zakazivanja, zahvaljujući ljudima koji rade u dve smene i vikendom i očekujemo da ćemo sa tom praksom nastaviti i dalje“, istakao je prof. dr Slobodan Milisavljević, v.d. direktora UKC Kragujevac, dodajući da se nada da će profesor iz Japana biti u prilici da ponovo dođe u tu zdravstvenu ustanovu.

Radni boravak prof. dr Masahisa Jamane u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac, prilika je za vrhunsku edukaciju interventnih kardiologa, sa ciljem što kvalitetnijeg lečenja najkomplikovanijih kardioloških stanja kod pacijenata u našoj ustanovi, koji prate i interventni kardiolozi iz Srbije i regiona.