Info

KAMERE ZA VIDEO NADZOR automatski očitavaju tablice: Da li su počele s radom, ko je na meti objektiva (FOTO)

Autor: Jovana Mladenović
10:00 | Utorak, 06 10 2020

Kragujevčani su mogli da primete da su postavljene kamere za video nadzor na raskrsnicama i autobuskim stajalištima, ali se sve do sad nagađalo da li je počelo snimanje, izricanje kazni i ko će najviše biti na meti objektiva. Zvaničnih izjava nije bilo, a sada imamo odgovore na sva vaša pitanja. 

Na 37 lokacija u gradu postavljene su kamere za video nadzor, a reč je uglavnom o autobuskim i taksi stajalištima i najprometnijim raskrsnicama. Projekat je vredan 26,9 miliona dinara, a novac je obezbeđen od saobraćajnih kazni, jer zakon nalaže da se 30 odsto istog mora uložiti u poboljšanje bezbednosti saobraćaja. U pojedinim medijima i na društvenim mrežama pojavila su se razna nagađanja o kamerama, polemike su svakako žustre, a istina je da je sistem u fazi testiranja i da njegova primena neće krenuti pre kraja godine. Šta je cilj i ko je ciljna grupa?

Sistem video nadzora trenutno je u fazi testiranja. U rad je pušteno šest kamera. Nakon toga sledi takozvana kalibracija sistema koji bi u punom kapacitetu trebalo da profunkcioniše krajem godine.

Reč je o projektu koji se finansira sredstvima od naplaćenih saobraćajnih kazni. Po Zakonu o bezbednosti saobraćaja grad je u obavezi da 30 odsto tih sredstava opredeli za podizanje bezbednosti saobraćaja.

Rezultat toga je projekat video nadzora u vrednosti 26,9 miliona. On podrazumeva 37 kamera, od kojih su 26 već postavljene na autobuskim i taksi stajalištima. Njihov primarni zadatak je da nadgledaju bezbednost saobraćaja na tim mestima zato što tu ima dosta uključenja i isključenja iz saobraćaja, a s druge strane da kontrolišu i nelegalan taksi i linijski prevoz putnika. 

Sistem je automatizovan, što znači da ima mogućnost da automatski očitava tablice i na osnovu tog podatka kreira prijave povodom prestupa koje prave učesnici u saobraćaju. 

Takođe, kamere će služiti za nadgledanje opšte bezbednosti saobraćaja, u smislu gužve u saobraćaju ili saobraćajnih nesreća i prekršaja, što omogućava da se na lice mesta šalju saobraćajci, policija, Hitna pomoć i pre prijave nesreće ili kolapsa.

Celokupan sistem video nadzora razvija se u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova. S obzirom na to da mi kao gradska uprava nemamo pravo da se bavimo takvim poslovima, nakon puštanja u rad, sistem predajemo na upravljanje MUP-u, koji će nam dostavljati informacije vezane za komunalne delatnosti u nadležnosti grada, objasnio je za naš portal Vladimir Dobi član Gradskog veća za investicije i upravljanje projektima. 

Ovom prilikom on je najavio nastavak projekta, predviđen za narednu godinu. Reč je o postavljanju pet kamera koje će biti namenjene kontroli brzine. Vrednost projekta je između 45 i 50 miliona dinara. Grad planira da sa tim projektom aplicira kod ministarstva za inovacije i tehnološki razvoj kako bi obezbedio bar polovinu potrebnih sredstava.

Galerija slika