Potpisivanjem Ugovora o donaciji Fondacije za otvoreno društvo vrednim 150.000 dolara, šest osnovnih škola u Kragujevcu koristiće obnovljive izvore energije i dobiće status prozjumera.
Projektom "Solarni paneli u školama Zapadnog Balkana" obuhvaćene su škole "Stanislav Sremčević", "Sveti Sava", "Miloje Simović" u Dragobraći, "Natalija Nana Nedeljković" u Velikom Polju, "Dositej Obradović" u Erdeču i "Sreten Mladenović" u Desimirovcu.
Ugovor su potpisali Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika i Miodrag Milosavljević, izvršni direktor Fondacije.
- Projekat koji u našoj zemlji sprovodi Fondacija za otvoreno društvo podudara se sa planovima razvoja grada, jer već nekoliko godina unazad zajedno sa resornim ministarstvom ulažemo značajna sredstva kako bismo pomogli građanima u energetskoj tranziciji i što većem korišćenju obnovljivih izvora energije, rekao je Ružić. On je izrazio zadovoljstvo što je Grad Kragujevac četvrta lokalna samouprava u Srbiji obuhvaćena ovim projektom i što je zajedničkom analizom odlučeno koje su to škole koje imaju uslove za instaliranje solarnih elektrana. Škole će na ovaj način sredstva, koja bi utrošila za električnu energiju, moći da ulože u poboljšanje i unapređenje uslova rada za učenike, što je krajnji cilj svih nas, poručio je Ružić.
Ugovorom vrednosti 150.000 dolara šest škola u Kragujevcu će dobiti status prozjumera, odnosno i proizvođača i potrošača električne energije. Praktično to znači da će škole, na neki način, imati energetsku nezavisnost od sistema. Solarne elektrane su projektovane tako da pokrivaju celogodišnju potrebu za energijom, rekao je Miodrag Milosavljević, izvršni direktor Fondacije, naglašavajući da projekat ima i edukativnu komponentu za učenike, nastavnike i roditelje kako je moguće da se na održiv i ekološki prihvatljiv način generiše električna energija.
Projekat "Solarni paneli u školama Zapadnog Balkana" je jedan od načina da se što više građana podstakne na ovu vrstu energetske efikasnosti kako bi i subvencije dobile puni smisao, a ceo program "ozelenjavanja" proizvodnje električne energije, širi zamah.
Program energetske transformacije se realizuje na čitavom Zapadnom Balkanu i obuhvata oko 80 škola. Srbija je, prema rečima donatora, kasnije krenula u uvođenje individualnih potrošača u sistem proizvođača i potrošača i do sada su sprovedena dva pilot projekta, u Velikom Gradištu i Pirotu, a solarne panele je dobilo i šest škola u Valjevu.