Info

Narodna stranka: Tender za izgradnju stajališta "UNAPRED DOGOVORENA KOMBINACIJA?"

Autor: InfoKG
13:00 | Ponedeljak, 01 02 2021

Povodom poslednjeg dana tendera za izvođenje radova na izgradnji autobuskih stajališta u Kragujevcu, koji je grad raspisao 30. decembra 2020. godine, Gradski odbor Narodne stranke  održao je konferenciju za medije. „Rekonstrukcija ili izgradnja stajališta jeste neophodna za grad i građane Kragujevca koji svakodnevno koriste usluge javnog gradskog prevoza i to je aktivnost koju ćemo podržati“ izjavio je Boris Herman, predsednik GrO Narodne stranke i dodao da će oni naročito podržati izgradnju kvalitetnih autobuskih stajališta van gradskog jezgra i u prigradskim naseljima. Ipak, navode da se "protive tome da se gradski novac „preliva“ u privatne džepove", da su stajališta precenjena, pitaju se gde odlazi svota razlike u cenama i ističu da se "može naslutiti da se dokumentacija „pakuje“ za određenu firmu".
 
U Narodnoj stranci navode da se oni protive tome da se gradski novac „preliva“ u privatne džepove umesto u preduzeće koje je u vlasništvu grada, koje ima iskustvo u izgradnji stajališta i koje zapošljava osobe sa invaliditetom, a tu se misli na preduzeće Šumadija DOO (bivši Šumadija DES). 
 
„Da grad nije planirao da se što veći deo ovog novca zadrži u okvirima lokalne samouprave govori i to da je konkurs raspisan iako za angažovanje Šumadija DOO nije bio potreban tender“ dodao je Herman. 
 
Govoreći o tome da su stajališta precenjena i da će veći deo tog novca biti preliven u džepove privatnih izvođača radova „narodnjaci“ su agrumentovali dokumentima do kojih su došli  uvidom u biznis plan JKP Šumadija, po kojem će se po stajalištu potrošiti u proseku oko 15.000 evra, odnosno da će se kod banke zadužiti za 1.500.000 evra. Detaljnom analizom tenderske dokumentacije, projekta koji je uradio JP Urbanizam i izradom projektnog predračuna, ali i uvidom u cene kod proizođača širom Srbije, naveli su da se jasno vidi da cena jednog stajališta ne može u proseku da pređe vrednost od 10.000 evra. Ostaje, kako navode, da se građani i nadležni zapitaju gde odlazi razlika od ukupno oko 500.000 evra za 98 stajališta?

„Detaljnijim uvidom u tendersku dokumentaciju ove javne nabavke jasno se može naslutiti da se dokumentacija „pakuje“ za određenu firmu, a najbolji pokazatelj toga jesu dodatni uslovi koje je Naručilac naveo u tenderskoj dokumentaciji, a na osnovu člana 76 Zakona o javnim nabavkama. Raspisani dodatni uslovi su sve suprotno načelima zakonitosti i konkurentnosti“ izjavio je Herman i dodao da su dodatni propisani uslovi diskriminatorski. Herman je izjavio i da „dodatni uslovi narušavaju načelo jednakosti ponuđača i nisu u logičnoj vezi sa predmetom javne nabavke. Zbog čega je grad Kragujevac raspisao ovakve dodatne uslove ako ne zbog „unapred dogovorene kombinacije?“.

Na kraju Herman je postavio pitanja:

1. Zbog čega je grad raspisao tender ako su na dan raspisivanja tendera, našem odboru po osnovu Zakona o dostupnosti informacija od javnog značaja napisali da je „za rekonstrukciju autobuskih stajališta iz napred navedenog kredita izdvojeno 180.000.000 dinara“ uz priložen spisak rekonstruisanih stajališta u užem i širem gradskom jezgru?
2. Zbog čega je raspisana javna nabavka ako grad Kragujevac pod svojim okrivljem ima preduzeće Šumadija DOO (bivša Šumadija DES) i za čiju kupovinu je 2019. godine grad iz budžeta izdvojio 70.000.000 dinara a čija direktorka je za medije izjavila 21.08.2019. godine da je ta firma dobila posao uređenja autobuskih stajališta?

Završavajući konferenciju Herman je skrenuo pažnju Gradskoj upravi da su dužni, poštujući član 12 Zakona o javnim nabavkama, da u svim fazama postupka javne nabavke obezbede jednak položaj svim ponuđačima i zatražio da se obustavi postupak javne nabavke, da se ne ulazi u pregovarački postupak već da se posao bez raspisivanja nove javne nabavke dodeli gradskom preduzeću Šumadija DOO za koju su sigurni da ovaj posao može u zadovoljavajućem kvalitetu da sprovede.