Kakvi su rezultati postignuti u radu Gradske uprave po resorima u 2024. godini, koliko je ostvareno od planiranog i šta od predviđenog nije realizovano, te koji su projekti obeležili godinu za nama u Kragujevcu, za InfoKG govore gradski većnici i iznose planove za 2025.
Portal InfoKG objavljuje niz razgovora sa članovima Gradskog veća, koji će, svaki iz perspektive resora koji vode, govoriti o pomenutim temama.
Analizu godine i očekivanja za period pred nama danas iznosi Stefan Nikezić, član Gradskog veća za unapređenje i zaštitu životne sredine.
Planirano i ostvareno
- Zdrava životna sredine, vitalan ekosistem i klima su oduvek bili u fokusu svih razvijenih zemalja. Kako bismo unapredili i stvorili još bolje uslove za život u našem gradu, u 2024. godini smo predano i odgovorno radili na poboljšanju i rešavanju osnovnih problema koji se tiču zaštite životne sredine.
Grad je u prethodnom periodu imao dosta problema sa zagađenjem vazduha. Prvi problem je bila gradska toplana (Energetika), koja je ujedno bila i najveći zagađivač tokom zimskog perioda. Prelaskom sa uglja na gas taj problem je rešen.
Takođe, ostao je i višedecenijski problem deponovanog pepela na matičnoj lokaciji "Energetike" d.o.o., koji je sada u nadležnosti Ministarstva zaštite životne sredine i Evropske banke za obnovu i razvoj. Raspisan je tender za izbor najpovoljnijeg ponuđača za sanaciju pepelišta, procedura za prijavu je završena i u postupku je ocena prispelih ponuda. Reč je o tenderu sa međunarodnim učešćem, a zahtev resornog ministarstva je da se pepelište sanira u skladu sa najstrožim ekološkim standardima. Tender se sprovodi preko EBRD i Ministarstva zaštite životne sredine i očekujemo da će konačno problem pepelišta biti rešen u 2025. godini. Opširnije OVDE.
Drugi problem su individualna ložišta u našem gradu, koja pokušavamo iz godine u godinu da smanjimo. Sekretarijat za energetsku efikasnost od 2021. godine raspisuje javne pozive za građane za subvencije za primenu mera energetske efikasnosti, kao i za subvencije za sprovođenje mera smanjenja zagađenja vazduha poreklom iz individualnih izvora. Svake godine smo unapređivali procese javnih poziva, koristeći iskustva od prethodnih godina, kako bismo izašli u susret građanima, a istovremeno ispoštovali pravila javnog poziva i nadležnih ministarstava. U 2024. godini u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine, koje je sufinansiralo projekat za sprovođenje mera smanjenja zagađenja vazduha poreklom iz individualnih izvora obezbeđeno, je 9.000.000. dinara (Ministarstvo zaštite životne sredine 7.000.000. i Grad Kragujevac 2.000.000), a na konkurs je prijavljeno 426 domaćinstava. Zbog ograničenih finansijskih sredstava finansirano je 118 domaćinstava.
Treći problem su emisije koje dolaze iz drumskog saobraćaja posebno u centralnom gradskom jezgru. Izgradnjom Severne obilaznice koja je u toku i izmeštanjem tranzitnog saobraćaja iz centra grada, značajno će smanjiti zagađenje vazduha u našem gradu.
Nastavljena je dobra praksa od prethodnih godina i rad na rešavanju problema divljih deponija u 2024. godini. Neodgovornim ponašanjem pojedinaca, konstantno, ma koliko se trudili da sprečimo nastajanje novih deponija, one se i dalje prave. Do pre dve godine smo imali 14 najvećih divljih deponija, a danas je broj sveden na 7. Uz pomoć Ministarstva zaštite životne sredine instalirali smo 5 sistema za video nadzor u cilju prevencije stvaranja novih divljih deponija koje već daju rezultate. U svakom trenutku Uprava za inspekcijske poslove i komunalnu miliciju ima video nadzor nad ovim lokacijama i ima pravo da sankcioniše svakog pojedinca koji odloži otpad na mestima koja nisu predviđena za takvu vrstu delatnosti.
Fokus u 2025. godini i najvažniji projekti
- Jedan od prioriteta tokom protekle godine, a biće i u tekućoj je stvaranje novih zelenih oaza i parkova u našem gradu. Posebno smo se fokusirali na ozelenjavanje centralnog gradskog jezgra koje je gusto naseljeno i gde se nalaze stambeni objekti, škole i vrtići. U ovim delovima grada se nalaze visoke zgrade sa malo zelenih površina, bez drveća i glavni fokus nam je bio na kreiranju novih parkovskih površina. Prva stabla na osnovu odluke „Vrati dah prirodi – posadi drvo“ su posađena ove godine i većina investitora koji grade stambeno-poslovne objekte na teritorija grada su se pokazala društveno odgovornim poštujući ovu odluku koja je u interesu svih nas.
U 2025. godini u budžetu grada su opredeljena sredstva za akreditovani sistem i senzore za merenje zagađenja vazduha u datom trenutku koji će biti predat na upotrebu Institutu za javno zdravlje Kragujevac. Formiraćemo novi Savet za zaštitu životne sredine koji će se baviti ekološkim problemima u našem gradu. Budžetom za 2025. godinu, uvećali smo sredstva u odnosu na 2024. godinu za subvencionisanje mera energetske efikasnosti i sprovođenje mera smanjenja zagađenja vazduha poreklom iz individualnih izvora. Ovim putem težimo da još više smanjimo zagađenje vazduha iz individualnih ložišta i podstaknemo sugrađane da sa kotlova na ugalj pređu na kotlove na gas. Nastavićemo da smanjujemo broj divljih deponija na teritoriji našeg grada, a u isto vreme da podižemo svest kod ljudi koliko je štetno i neodgovorno praviti đubrišta, kako u centru, tako i u prigradskim i seoskim naseljima. Nastavljamo sa izgradnjom nove i zamenom stare kanalizacione mreže što će u velikoj meri doprineti zdravoj životnoj sredini. U saradnji sa fakultetima u Kragujevcu želimo da podstaknemo studente da više brinu o životnoj sredini i da se aktivno uključe u ekološke projekte, koji za cilj imaju lepši, čistiji i zeleniji Kragujevac.