Na samo kilometar i po od centra grada Kragujevca, na matičnoj lokaciji Energetike, nalazi se deponija pepela i šljake nastala u proteklih 15 godina, a na njoj čak 66.000 metara kubnih sabijenog materijala, koji je nastao kao produkt sagorevanja, u vreme kada se ugalj koristio kao energent. Na pitanja kada će ovaj ekološki problem biti rešen, odnosno pepelište sanirano, za InfoKG odgovara generalni direktor Energetike Andreja Ilić.
Da je ovo veliki ekološki problem nije tajna, a portal InfoKG više puta je do sada pisao o najavama da će pepelište biti sanirano. Početkom aprila ove godine iz Energetike su za naš sajt izjavili da je u toku sanacija deponije pepela i da očekuju da će do kraja tog meseca Ministarstvo za zaštitu životne sredine da raspiše tender za sve predviđene radove. Tačan početak sanacije pepelišta zavisi od ugovora koji budu sklopljeni sa izvođačima radova, kao i način na koji će materijal sa njega biti upotrebljen.
Sada iz Energetike navode da je tenderska procedura za izbor najpovoljnijeg ponuđača za sanaciju pepelišta u toku, još uvek nije završena.
- Reč je o tenderu sa međunarodnim učešćem, a zahtev Ministarstva za zaštitu životne sredine je da se pepelište sanira u skladu sa najstrožim ekološkim standardima. Sam tender se sprovodi preko EBRD i nadležnog ministarstva, tako da od njih i zavisi kada će biti raspisan.
Ilić pojašnjava i da jasan rok za sprovođenje tenderske procedure nije ustanovljen, a razmatraju se i načini naknadne upotrebe pepela u skladu sa principima cirkularne ekonomije. Postoji više rešenja za iskorišćenje pepela, a jedno od njih je i njegova eventualna upotreba za gradnju puteva. Energetika, kako ističe, nema nikakve ingerencije oko izgradnje puteva i ti poslovi su u nadležnosti drugih institucija.
Kako smo ranije pisali, vrednost ove, druge faze projekta Modernizacije daljinskog grejanja na području grada Kragujevca je 3,6 miliona evra (prva je bila zamena kotlova, odnosno gasifikaija). Novac obezbeđuje nadležno ministarstvo iz kreditne linije Evropske banke za obnovu i razvoj.
Sanacijom pepelišta značajno će biti smanjen problem aerozagađenja u našem gradu.
Ranije su, podsetimo, nadležni najavljivali da se razmatra način na koji će se rešiti problem pepela – da li kroz reciklažu za građevinski materijal, ili odlaganjem na sanitarnoj deponiji.