InfoFoto: Ilustracija - Arhiva - Facebook/Aviončić

"Po leđima roditelja - Gradska vlast ukinula subvencije za boravak oko 2.000 dece u privatnim vrtićima"

Autor: Branko Vukašinović
11:00 | Petak, 08 05 2020

Gradska vlast je “u najvećoj meri” ukinula subvencije za boravak oko 2.000 dece upisane u ovdašnjim privatnim vrtićima. To je saopšteno iz Kragujevačkog udruženja privatnih preškolskih ustanova, u kom se dodaje da će biti subvencionisan boravak samo one dece koja dolaze u vrtić, odnosno one čija oba roditelja dostave potvrdu o povratku na posao. Iz ovog udruženja apeluju na državu da reši ovaj problem, s obzirom na to da, kako kažu, posle nekoliko pokušaja nisu uspeli da stupe u kontakt sa čelnicima grada. 

Kragujevačko udruženje privatnih preškolskih ustanova saopštilo je da u vreme pandemije Korona virusa i napora države da ublaži ekonomske posledice vanrednog stanja, gradska vlast u Kragujevcu čini sve suprotno od toga i dodatno otežava ionako tešku situaciju. Dodaju da se to odnosi na ukidanje subvencionisanja boravak većine dece upisane u ovdašnjim privatnim vrtićima

Odlukom lokalne samouprave u Kragujevcu, u najvećoj meri ukinute su subvencije roditelјima oko 2.000 dece koja su upisana u privatnim vrtićima. Subvencionisaće se boravak samo one dece koja dolaze u vrtić, odnosno, čija oba roditelјa dostave potvrdu o povratku na posao, što je svega oko petina njih. Suprotno zaklјučenim ugovorima i odlukama o načinu subvencionisanja, lokalna samouprava ubuduće neće pokrivati 80 odsto od ekonomske cene na ime boravka dece u vrtićima, a 50 odsto od tog iznosa za dane u kojima deca ne dolaze u vrtiće, što je bio slučaj pre uvođenja vanrednog stanja. Najgore u svemu je što će posledice ovog čina snositi roditelјi dece predškolskog uzrasta, koji će od sada morati da plaćaju punu cenu vrtića, a pritom su neki od njih ostali bez posla ili su im umanjene zarade”, saopteno je iz Kragujevačkog udruženja privatnih preškolskih ustanova i dodaje se da je Kragujevac jedina lokalna samouprava u Srbiji koja je donela ovakvu odluku, kao i da je u ostalim gradovima i opštinama sufinansiranje nastavlјeno kao i pre vanrednog stanja. 

Iz Kragujevačkog udruženja privatnih predškolskih ustanova poručili su da su na početku vanrednog stanja, odnosno kada je prestao rad vrtića, u potpunosti prihvatili odluku o obustavlјanju subvencionisanja, kao doprinos prevazilaženju teške situacije, a kao i da od grada nisu dobili nikakvu pomoć.  

Svoj doprinos prevazilaženju teške situacije dali smo time što smo imali razumevanja za ovakvu odluku, što smo očuvali radna mesta i isplaćivali zarade blizu 400 zaposlenih u privatnim predškolskim ustanovama u gradu, a sada ćemo samostalno podneti dodatni trošak za obezbeđivanje svih neophodnih higijenskih i dezinfekcionih uslova za očuvanje zdravlјa dece i zaposlenih. Napominjemo, ipak, da su tokom vanrednog stanja određene lokalne vlasti, kao i u mnogo čemu drugom, opet bile bolјe organizovane od kragujevačke vlasti, pomagale su privatnim predškolskim ustanovama, pa nije bilo tolikog jaza u primanjima zaposlenih u državnim i privatnim vrtićima. U Kragujevcu, diskriminacija nije mogla da bude veća: zaposleni u državnim vrtićima imali su platu u celosti, dok se za zaposlene u privatnim vrtićima prebacivalo - 0 dinara! Bez pomoći države bili bismo u nepremostivom problemu. Srećom, država nam pomaže tromesečnom isplatom minimalnih zarada zaposlenima”, saopštilo je Kragujevačko udruženje privatnih preškolskih ustanova. 

Iz ovog udruženja apeluju na državni vrh da interveniše, da kompletna cena boravka u vrtićima ne ide na teret roditelјa koji nemaju obe potvrde o redovnom angažovanju, i da se na snagu vrati ugovor sa gradom koji je stavlјen „ad acta“ sa uvođenjem vanrednog stanja. Naglašavaju i da su se na ovaj korak odlučili tek nakon što su nekoliko puta pokušali da o ovom problemu porazgovaraju sa gradonačelnikom Kragujevca Radomirom Nikolićem, ali im on, kako kažu, ni na jedan telefonski poziv kabinetu i zvaničan dopis poslat elektronskom poštom, nije odgovorio. 

Dodaju da je tako nešto bilo i očekivano, jer je Gradska uprava, kako kažu, ostala “nema” čak i na ponuđenu pomoć njihovog udruženja, na početku vanrednog stanja, kada su želeli da na raspolaganje Kriznom štabu Kragujevca stave kvalifikovane medicinske sestre i vaspitačice zaposlene u privatnim vrtićima, kako bi u domenu svojih profesija pomogle u suzbijanju epidemije, lečenju obolelih i animiranju dece koja su ostala kod svojih kuća.