InfoFoto: mfin.gov.rs

Počele prijave za korišćenje olakšica kroz program ekonomskih mera za oporavak privrede (Detaljno uputstvo)

Autor: Jovana Mladenović
14:00 | Utorak, 14 04 2020

Počele su prijave privrednika za korišćenje olakšica kroz program ekonomskih mera za smanjenje negativnih posledica po poslovanje usled pandemije virusa COVID 19, na šta mogu da računaju samo oni koji od proglašenja vanrednog stanja, 15. marta, nisu otpustili više od 10 odsto zaposlenih.

Program ekonomskih mera za suzbijanje posledica po privredu usled epidemije Korona virusa, podsetimo, vredan je 5,1 milijardu evra.

Privrednici za ovu vrstu pomoći mogu da se prijave preko portala Poreske uprave. Oni mogu da odlože poreske obaveze i omoguće uplatu novčanog iznosa u visini minimalne zarade za svoje radnike.

Potrebno je da vlasnici preduzeća u Srbiji u poreskoj prijavi, koju i inače podnose do kraja svakog meseca, kao datum početka plaćanja poreza stave 4. januar 2021. godine.

Reč je zapravo o Obrascu PPP – PD, koji svaka firma podnosi pre isplate plata. U okviru ove poreske uprave postoji kvadrat „1.4. datum plaćanja“ u koji treba da upišu 4.1.2021. godine. Na taj način automatski postaju deo ovog programa.

Privredni subjekti u privatnom sektoru koji inače nemaju obavezu da podnose Obrazac PPP-PD, odnosno koji nemaju zaposlene, biće automatski prijavljeni na mere, bez pomenute procedure.

Kada je reč o otvaranju namenskog računa na koji će biti isplaćena sredstva u iznosu od 30.000 dinara, privrednici koji imaju račune u više banaka, preko aplikacije na portalu Poreske uprave treba da potvrde preko koje poslovne banke žele da im se novčana pomoć isplati, odnosno da na taj način otvore namenski račun. To treba da urade do 25. aprila. Ukoliko imaju račun u samo jednoj banci, njima će se po nalogu Poreske uprave automatski otvoriti namenski račun u toj banci, što znači da ne moraju to sami da urade. Nakon što privrednici otvore namenski račun i podnesu poresku prijavu, nemaju daljih obaveza, jer sve ostalo za njih obavljaju Poreska uprava i Ministarstvo finansija.

Kao što je i ranije najavljeno, na pomoć kroz program ekonomskih mera za smanjenje negativnih posledica po poslovanje usled pandemije COVID 19 mogu da računaju samo privrednici koji od proglašenja vanrednog stanja nisu otpustili više od 10 odsto zaposlenih. Privredni subjekat gubi pravo na korišćenje mera ukoliko u periodu od 15. marta pa do isteka tri meseca nakon poslednje isplate direktnog davanja, smanji broj zaposlenih za više od 10 odsto, ne računajući zaposlene koji su sa privrednim subjektom u privatnom sektoru zaključili ugovor o radu na određeno vreme pre 15. marta za period koji se završava u tom vremenskom okviru.

Privrednici, naravno, nisu obavezni da koriste mere. Oni koji i pored vanrednog stanja redovno obavljaju delatnost i ostvaruju redovne prihode, odnosno mogu da zarade i poreske obaveze isplaćuju iz sopstvenih sredstava, za očekivati je da mere ne koriste. 

Privrednicima ostaje obaveza uplate doprinosa na zarade na sredstva koje dobiju od države za plate svojih zaposlenih, s tim što se oni pomeraju za januar sledeće godine i to uz mogućnost reprograma na 24 rate. Takođe, imaju obavezu da nastave da redovno izmiruju obaveze za PDV. Odlaganje placanja poreza na dobit ne odnosi se na razliku za prethodnu godinu za one koji imaju obavezu doplate.