InfoFoto: mup.gov.rs i srbija.gov.rs

PU Kragujevac u 2024. podnela 42 odsto manje krivičnih prijava za porodično nasilje nego u godini pre

Autor: InfoKG
09:30 | Sreda, 22 01 2025

Policija u Kragujevcu tokom prošle godine podnela je 42 odsto manje krivičnih prijava za porodično nasilje nego u godini pre, a evidentan je i pad svih događaja sa nekim od elemenata nasilja u porodici za 10 odsto, izjavila je ministarka bez portfelja u Vladi Republike Srbije Tatjana Macura prilikom posete Policijske uprave Kragujevac.

Ministarka bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura posetila je Kragujevac.

Macura se tom prilikom upoznala sa podacima o nasilju kojima raspolaže Policijska uprava Kragujevac, a koji pokazuju da je značajan pad nasilja u porodici u 2024. u odnosu na 2023. godinu.

Ona je navela da je policija tokom prošle godine podnela 42 odsto manje krivičnih prijava nego u godini pre, a evidentan je i pad svih događaja sa nekim od elemenata nasilja u porodici i to za 10 odsto.

Ministarka je ukazala na to da podaci o učiniocima krivičnih dela nasilja u porodici pokazuju da je značajno veći udeo muškaraca među njima i to oko 80 odsto, što u realnim brojevima znači da su u 904 slučaja nasilja učinioci bili muškarci, dok su u 209 slučajeva nasilja to bile žene.

Iako ovi podaci deluju ohrabrujuće, ne možemo da ne budemo zabrinuti i zbog saznanja da je 45 odsto nasilnika povratnika, što je svakako zabrinjavajući podatak i na tome će naš kabinet raditi u narednom periodu u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, istakla je ministarka.

Predstavljen program prevencije nasilja na lokalnom nivou

Pod pokroviteljstvom ministarke Macure, u Kragujevcu je predstavljen program „Sigurna zajednica - program prevencije nasilja na lokalnom nivou“, koji je deo šireg projekta „Prevencija porodičnog i vršnjačkog nasilja na teritoriji Topole i okolnih opština“ koji sprovodi Centar za socijalne inovacije i integracije u partnerstvu sa Udruženjem stručnjaka za podršku deci i mladima „Logos T“. Program je osmišljen kao inovativni model prevencije nasilja sa fokusom jačanja lokalnih kapaciteta, edukacije i osnaživanja zajednice.

Kada je reč o prevenciji nasilja kojim su izložene žene i deca, za preko 80 organizacija civilnog društva u prethodnoj godini izdvojili smo 100 miliona dinara. Važno je da podržimo organizacije i da na lokalnom nivou, putem medija predstavimo najefikasnije metode u osnaživanju zajednice. Kako bi se situacija u našem društvu poboljšala, organizovali smo otvorene tribine koje uključuju veliki broj stručnjaka, a na kojima se neposredno radilo sa decom i ujedno pružala podrška ženama, žrtvama nasilja. Prema podacima PU Kragujevac, u odnosu na prethodnu godinu 42 odsto je manje prijavljenih slučajeva porodičnog nasilja, a ohrabruje nas i to da na teritoriji Kragujevca nema ni jedan slučaj ubistva. Nastavićemo sa aktivnostima, jer dobra praksa koja ovde postoji treba da se proširi i na ostale opštine u Srbiji. Nastavićemo da radimo na prevenciji nasilja, pružati podršku organizacijama civilnog društva i na osnovu njihovih izveštavanja pripremiti aktivnosti u cilju postizanja još boljih rezultata, rekla je Tatjana Macura.

Program je zamišljen kao multisektorski rad predstavnika različitih institucija u lokalnoj zajednici, sa idejom da pozitivno utičemo na maloletnike i mlade osobe. Kao deo programa predstavljena je brošura koja sadrži konkretne korake za formiranje tima za prevenciju nasilja u lokalnoj zajednici, zatim kako razgovarati sa zajednicom, kako ih motivisati da se uključe i kako zajedno pronaći rešenje, rekao je autor programa Boris Herman i dodao da bi projekat trebalo da rezultira smanjenju maloletničke delikvencije u lokalnoj zajednici.

Naslovna fotografija: mup.gov.rs

Fotografija u tekstu: srbija.gov.rs