Info

RAJKO JELIČIĆ (SRBIJA CENTAR): Komunalni problemi, gužve i saobraćaju, stanje puteva i investitorski urbanizam najveće boljke Kragujevca

Autor: Jovana Mladenović
12:00 | Sreda, 21 01 2026

Portal InfoKG i ove godine odradio je seriju razgovora sa predstavnicima parlamentarnih političkih stranaka u našem gradu. Naši sagovornici analizirali su budžet za 2026. godinu, planirane investicije, planove rada javnih i javno-komunalnih preduzeća i službi ključnih za finkcionisanje grada, aktuelna dešavanja...

Razgovor sa Rajkom Jeličićem, šefom Odborničke grupe Srbija Centra u Skupštini grada Kragujevca, prenosimo u nastavku.

Građane Kragujevca u 2026. godini sa ovakom gradskom vlašću ne očekuje nikakav napredak u pogledu lepšeg i pristojnijeg života. Stranka Srbija Centar SRCE je prethodne godine u kontaktima sa našim građanima prepoznala šta im to najviše smeta i remeti život u gradu. Evo nekih od problema za koje mislimo da ima rešenja, ali to mora da uradi neka nova vlast koja ima stručne ljude koji imaju puno energije i koji vole ovaj grad.
   
Najviše pritužbi ima iz oblasti komunalne infrastrukture i ekologije. To je i normalno, jer direktno utiče na svakodnevni život. Tu građani ubrajaju deponiju u Jovanovcu, zatim divlje deponije po selima, mali broj kontejnera i njihovo neredovno pražnjenje. Projekat „Čista Srbija“ je u velikom zastoju. Poslednjih godina je primetan i problem sa pijaćom vodom i akumulacijom Gruža. Vodovodna mreža je stara, pa su gubici vode veliki i zato Kragujevac zauzima prvo mesto u Srbiji po ceni vode.

Kao drugi veliki problem građani vide saobraćaj i puteve. Grad nikad nije imao gore stanje puteva i ulica. Tu je i nedostatak parking mesta koji je već postao hronični problem, naročito u centru, Erdogliji i na Bubnju. Javni prevoz bi morao biti bolji s obzirom na to da se mnogo novca izdvaja iz budžeta grada za tu namenu.

Građani su s pravom ogorčeni investitorskim urbanizmom. Stambeni blokovi menjaju lice grada, a gube se zelene površine i parkovi. Da ne pominjemo bezbednost, znamo šta se desilo sa obrušavanjem kod Centara izvrsnosti, zbog nemara, nestručnosti i bahatosti investitora. Gradska tržnica je završena i više liči na neki moderan kafić čime se gubi duh starog Kragujevca.

Na sve ovo treba dodati transparentnost lokalne uprave, koja je na vrlo niskom nivou.

Naša stranka Srbija Centar - Srce nudi ovde samo neka od rešenja, zasnovana na stručnim preporukama i primerima dobre prakse, koja bi mogla značajno da unaprede život u Kragujevcu.

Smatramo da je umesto sanacije stare deponije u Jovanovcu rešenje izgradnja savremenog centra sa postrojenjem za reciklažu i spalionicom, koja bi otpad pretvarala u toplotnu energiju. Zatim, instalacija pametnih brojila i senzora pritiska na celoj mreži, kako bi se sprečili gubici vode. Neophodno je ubrzati radove na Severnoj obilaznici, kako bi se što pre izmestio teretni i tranzitni saobraćaj iz centra grada. Izgraditi bar tri, četiri spratne garaže i osigurati javno-privatno partnerstvo za podzemne garaže u centru grada. Nadalje, reformisati javni prevoz uvođenjem jedinstvene mobilne aplikacije za praćenje autobusa i uvođenjem brzih žutih traka, tamo gde je to moguće. Snažno se zalažemo za „zeleni“ umesto „investitorski“ urbanizam. Nijedna nova zgrada ne treba da dobije upotrebnu dozvolu ako bar 20 odsto parcele nije pod zelenilom. Omogućiti građanima portal gde u svakom trenutku mogu videti šta se gradi u njihovoj ulici. Naša ideja je da uvedemo participativno budžetiranje. To znači da grad izdvoji, na primer 1 do 3 odsto budžeta, a građani putem aplikacije direktno glasaju da li žele da se taj novac potroši na novi park u Stanovu, novu školu na Aerodromu, ili rasvetu na Vašarištu. Kada građani vide da njihov glas direktno menja njihovu ulicu, poverenje u administraciju raste.

Nadamo se da ćemo biti u poziciji da na delu pokažemo ostvarenje naših ideja. Život u Kragujevcu može da izgleda mnogo bolje.