Polaganjem venaca kraj spomenika 44 slovačka vojnika, pripadnika 71. austrougarskog pešadijskog puka, uz najviše vojne počasti je obeleženo 100 godina od dana kada su vojnici iz Slovačke životima platili pobunu i neposlušnost austrougarskoj monarhiji. Istovremeno, Narodni muzej bio je domaćin manifestacije “Slovaci u srcu Šumadije“.
Manifestaciju “SLOVACI U SRCU ŠUMADIJE“ je organizovalo Udruženje Srpsko-slovačkog prijateljstva “Srpski koreni“, pod pokroviteljstvom Ambasade Republike Slovačke i grada Kragujevca. U godini kada Kragujevac slavi dva veka od proglašenja prve prestonice moderne Srbije, u danu kada se Kragujevac u saradnji sa Ambasadom Slovačke seća stradanja Slovaka u Kragujevcu, ova manifestacija ima za cilj da prikaže kulturu i običaje Slovaka ali i da poruči da ovo prijateljstvo koje je dokazano u najtežim danima, tokom rada, ima i svoju budućnost. U dvorištu Narodnog muzeja, običaje i kulturu Slovaka predstavili su članovi udruženja iz Bačkog Petrovca, Dobanovaca, Boljevca, Padine i Kovačice, vojvođanskih mesta u kojima živi brojno slovačko stanovništvo. Manifestaciji su prisustvovali Rihard Ribniček, gradonačelnik Trenčina, odbor Matice Slovačke, bivši ambasador Slovačke, Jan Varšo, bajkeri iz Slovačke.
Vence su pored ostalih položili ambasador Republike Slovačke Dagmar Repčekova, ministar bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić – Dejanović, delegacije gradova Trenčina i Kragujevca, veterani Slovačke i Srbije i drugi.
Veterani Slovačke doneli su i šaku zemlje iz svakog rodnog mesta streljanih Slovaka, koja je potom osveštana i rasuta po grobovima.
Delegacija Slovačke posetila je zatim Muzej “21. oktobar“ i položila vence i cveće kraj spomenika streljanim đacima i profesorima u Spomen parku Šumarice. Nakon toga u Kino sali Muzeja “21. oktobar“ prikazan je film “44“.
Saradnja Kragujevca i Trenčina
Gradovi Kragujevac i Trenčin u Slovačkoj imaju intenzivnu saradnju i prijateljske odnose koji datiraju od 1974. godine kada je potpisan Ugovor o prijateljstvu i saradnji. U Svečanom salonu zgrade Gradske uprave, u prisustvu delegacije Ambasade Republike Slovačke u Beogradu predvođenu Nj. E. Dagmar Repčekovom i predstavnika lokalne samouprave, gradonačelnik Trenčina Rihard Ribniček i predsednik Skupštine grada Miroslav Petrašinović potpisali su Memorandum o nastavku saradnje.
Ovo je godina jubileja i za Slovačku republiku jer se navršava sto godina od stvaranja Čehoslovačke republike i uspostavljanja diplomatskih odnosa sa Kraljevinom SHS. Pored toga, naša dva naroda i države povezuju i istorijski događaji iz Prvog svetskog rata i žrtve vojnika koje nas obavezuju da ne zaboravimo besmislenost rata. Na takvim čvrstim i dugotrajnim prijateljskim odnosima moguće je uspostaviti mnoge vidove saradnje. Drago mi je gradovi Kragujevac i Trenčin žele da obnove i uspostave moderniju saradnju. Na jesen je planirana slovačka investiciona misija koja će posetiti gradove u Srbiji, a stručnjaci iz oblasti mašinstva, autoindustrije i ekologije posetili bi i grad Kragujevac, rekla je Nj. E. Dagmar Repčekova.
U godini značajnog jubileja u kojoj se obeležava dva veka od proglašenja Kragujevca za prvu prestonicu moderne srpske države imamo i druge važne događaje a jedan od njih je i potpisivanje Memoranduma o nastavku saradnje sa gradom Trenčinom posle 44 godine. Naša dva grada neguju kvalitetne prijateljske odnose nešto manje od pola veka, a jako dobru saradnju imamo i sa Ambasadom Slovačke u Srbiji. Povezala su nas stradanja u Prvom svetskom ratu i s pijetetom gledamo na žrtve stradalih slovačkih vojnika. Dugogodišnja saradnja realizovana je do sada u oblasti kulture i obrazovanja, ali tu saradnju želimo da nastavimo i proširimo na oblast privrede, oblast malih i srednjih preduzeća po čemu je Slovačka naročito poznata, istakao je predsednik Skupštine grada Miroslav Petrašinović.
Gradonačelnik Trenčina Rihard Ribniček je istakao da je Kragujevac jedan od najznačajnijih gradova sa kojima Trenčin ima saradnju i da postoji veliko interesovanje da se, sada, nakon zvanično potpisanog dokumenta o njenom nastavku, ta saradnja proširi i na druge oblasti.
Naši gradovi su veoma bliski i godinama se međusobno veoma poštujemo. U Trenčinu je podignuta srpska kapela i svake godine obeležavamo sećanje na žrtve rata i odajemo poštu srpskim vojnicima. Pored toga, naše odnose negujemo kroz kulturne aktivnosti i jako su dobri, ocenio je gradonačelnik Trenčina Rihard Ribniček. S jedne strane postoji politika koja je jako važna ali s druge, mnogo su važniji odnosi koji postoje između ljudi.