InfoFoto: arhiva

U Centru za biomedicinski potpomognutu oplodnju USPEŠNOST IZNAD EVROPSKOG PROSEKA

Autor: InfoKG
10:00 | Ponedeljak, 09 11 2020

Uprkos epidemiji Korona virusa, državni Centar za biomedicinski potpomognutu oplodnju u Kliničkom centru Kragujevac uradio je veliki broj procedura, a uspešnost je iznad evropskog proseka, piše RTS.

Prošle su istim putem višegodišnjeg čekanja, složenih medicinskih procedura, strepnji i nadanja. I dočekale najlepše vesti. Tijana je pre dva meseca postala mama, Jasmina očekuje bebu. Već prvi pokušaj vantelesne oplodnje doneo im je najveću radost.

"Uz pomoć supruga, svoje porodice i najbližih prijatelja, sve se dobro završilo i mi smo dobili nalepši poklon u životu", kaže Tijana Stojanović iz Kragujevca.

Jasmina Lužnjanin iz Kraljeva kaže da im treba strpljenja, ali da su prezadovoljni. "Ovde smo završili sve, tako da je samo ostalo da javimo kad se bebica rodi, donesemo sliku ovamo, bože zdravlja", kaže Jasmina.

Na zidu ljubavi – tridest lica sreće iz cele Srbije. Samo u septembru, urađena je 31 procedura vantelesne oplodnje. Kod 25 parova načinjen je embriotransfer i do sada potvrđeno više od polovine trudnoća. Iza rezultata – boljeg od evropskog proseka – stoji dvanaestočlani tim.

"Sve procedure koje se primenjuju u Evropi, da kažem i čitavom svetu, imlementirane su kod nas na našem odeljenju. Što se toga tiče, ne kaskamo niti zaostajemo", kaže dr Aleksandar Nikolov iz Centra za BMPO KC "Kragujevac". 

Uzroci steriliteta su mnogobrojni i podjednako zastupljeni kod muškaraca i žena. Zato i sa lečenjem treba početi na vreme, kada su šanse za roditeljstvo najveće. U Kragujevcu najavljuju i nove procedure.

Direktor KC "Kragujevac", prof. dr Predrag Sazdanović, kaže da planiraju da u sledećih nekoliko meseci razviju i donatorstvo jajnih ćelija i spermatozoida. "Moramo da brinemo šta će biti posle korone, moramo da brinemo da se deca rađaju, ali i o našoj naciji i prirodnom priraštaju", kaže on.

Time će u Srbiji biti dostupne sve postojeće reproduktivne tehnologije. Pored države, dodatnu podršku roditeljstvu pruža i Grad.

"Još dve veštačke oplodnje o trošku grada Kragujevca, za sve dame od 43 do 45 godina. Pokušavamo na taj način da popravimo demografsku sliku u Kragujevcu", kaže Nikola Dašić, gradonačelnik Kragujevca.

Pre tri decenije, u gradu se godišnje rađalo više od 3.000 dece. Danas – za trećinu manje. Zato je svaki medicnski pomak, nada za novi život. I sreću, mnogobrojnih parova.

Izvor: RTS