Info

Unapređenje kompetencija mladih na porodičnom smeštaju za celoživotno učenje

Autor: InfoKG
14:00 | Četvrtak, 30 01 2020

U okviru projekta “Kompetencije plus- socijalna inkluzija mladih na porodičnom smeštaju“ sprovedeno je istraživanje  na temu “Moj ugao gledanja na celoživotno učenje“. Reč je o projektu koji realizuje Udruženje hranitelja “Čuperak“ u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu ReLOaD, koji finansira EU, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP.

Od 2016. godine uz podršku grada Kragujevca realizovali smo nekoliko projekata i dva ReLOaD projekta “Nismo sami“ i “Kompetencije plus- socijalna inkluzija mladih na porodičnom smeštaju“. U okviru projektnih aktivnosti urađen je veliki broj korisnih edukacija i radionica za hraniteljske porodice i decu. “Čuperak“ je udruženje osnovano 2003. godine sa misijom poboljšanja položaja dece u hraniteljstvu. Na teritoiji grada Kragujevca ima 75 hraniteljskih porodica i 129 dece u hraniteljstvu. Pored ostalih ciljeva, zajednički cilj projekata je da deca i kad izađu iz hraniteljskih porodica, iz sistema, steknu samopouzdanje, jer to je njihova najosetljivija tačka. To pitanje je u fokusu projekta “Nismo sami“ i za to nam je bila potrebna pomoć i podrška lokalne samouprave da bi se na pravi način zaokružio čitav sistem hraniteljstva. Dve godine unazad bavimo se pitanjem zapošljavanja mladih koji izlaze iz sistema. Inače, Udruženje hranitelja “Čuperak“ osnovalo je humanitarni fond kojim iz ličnih sredstava obezbeđujemo deci izvestan deo novca za njihov novi početak i izlazak iz porodice", kaže Vladan Nikolić, predsednik Udruženja hranitelja “Čuperak“

Projekat “Kompetencije plus- socijalna inkluzija mladih na porodičnom smeštaju“ ima za cilj unapređenje kompetencija mladih na porodičnom smeštaju za celoživotno učenje i jedan je u nizu aktivnosti koje grad Kragujevac u saradnji sa udruženjima realizuje. "Na taj način želimo da ukažemo na važnost položaja dece i mladih u porodičnom smeštaju i hraniteljskim porodicama i na tu vrstu osetljive grupe mladih. Grad će i u narednom periodu podržati slične aktivnosti a već je formirana lokalna mreža za podršku mladih iz hraniteljskih porodica čije se aktivnosti bave njihovim zapošljavanjem", rekla je Lela Petrović, načelnica Odeljenja za socijalnu zaštitu.

"Istraživanje koje su socijalni radnici uradili sa oko pedesetak mladih iz hraniteljskih porodica upravo ruši sve predrasude i stereotipe koji postoje o deci na porodičnom smeštaju i dokazuje da su njihovi stavovi upravo drugačiji i da sebe mogu da vide kao svršenog studenta, intelektualca i osobu jednaku svojim vršnjacima", rekla je Zorica Sorak, koordinatorka projekta govoreći o rezultatima istraživanja, stavovima mladih o celoživotnom učenju, njihovoj kompetenciji za komunaciju i saradnju i snalaženju u digitalnom svetu.