Info

USVOJEN budžet za 2020. godinu: Vlast kaže "razvojni", opozicija tvrdi "PREDIZBORNI"

Autor: Jovana Mladenović
13:00 | Utorak, 17 12 2019

Budžet grada Kragujevca za 2020. godinu u iznosu od gotovo 10 milijardi dinara usvojen je na današnjoj sednici Skupštine grada, uz višesatnu raspravu vlasti i opozicije o istom - da li je predizborni, kako tvrdi opozicija ili razvojni kakvim ga naziva vlast?

Dok ga je vlast nazvala domaćinskim i razvojnim, opozicija ga smatra predizbornim i nerealnim, neostvarivim, zmajem od papira.

Budžet za narednu godinu projektovan je na 9,9 milijardi dinara. Od toga, projektovani tekući prihodi su 6,7 milijardi. Za subvencije je predviđeno 1,2 milijarde. Rashodna strana poklapa se iznosom sa projektovanim budžetom.

Najviše primedbi na isti izneo je lider Zajedno za Šumadiju Veroljub Stevanović, nazvavši budžet predizbornim, nerealnim, neostvarivim. "Budžet od gotovo 10 milijardi dinara je preveliki. Naše budžete daleko manje ste nazivali prenapumpanim, a vi ste sada napravili jedan predizborni, nemoguć budžet. Projektovali ste srdstva za pet Gradskih uprava, a imate 13. To se tako ne radi, najpre ste trebali da donesete odluke o prekomponovanju Uprava, pa posle da uklapate u budžet". 

On je ukazao i na to da su kroz budžet predstavljene kapitalne investicije, koje to zapravo nisu, već su obično investiciono održavanje, što je još jedan dokaz, trvrdi Stevanović, da vlast ovim budžetom obmanjuje građane pred izbore.

"Široki okviri budžeta daju mogućnost da novac prebacujete sa jedne na drugu poziciju, ali to pravi problem na strani rashoda", ukazao je Bojan Stojadinović iz odboničke grupe Šumadijska regija - Pokret slobodnih građana.

Subvencije od gotovo 10 miliona evra takođe su bile predmet rasprave. Tolike subvencije zasmetale su odbrornicima ZZŠ, SPO, Kragujevačke priče, Šumadijske regije... Najviše odlazi na Niskogradnju, Vodovod i SPD radnički, 820 miliona dinara. 

"Subvencije od oko 10 miliona evra su ogromne, što samo dokazuje potpunu nefunkcionalnost javno-komunalnog sektora, rekao je u izjavi Milan Urošević, predsednik Gradskog odbora SPO, jer mu je na sednici oduzeta reč. "Žali bože papira koji je potrošen na štampanje ovog dokumenta (Predloga odluke o budžetu, prim.aut.). Više od 10.000 stranica materijala je odštampano i podeljeno odbornicima i odborima. Budžet je nerealni spisak želja vlasti koji ne odražava kragujevačku realnost ni potrebe grada Kragujevca. Građani neće zaboraviti pet protraćenih godina i nećete ih obmanuti predizbornim budžetom", poručuje Urošević.

Prihodi grada od 6,7 milijardi nerealno su projektovani, smatra opozicija, dok gradonačelnik objašnjava da su sačinjeni najviše na osnovu pisama o zainteresovanosti investitora za zemljište i to na ekskluzivnim lokacijama za koje očekuje da će se prodati, kao i na osnovu prihoda od poreza, koji Kragujevčani uredno plaćaju. Opozicija je ukazala da zainteresovanost potencijalnih investitora ne znači i da je stvar već rešena, a naročito ne da je moguće svo zemljište prodati po ekstra cenama, te da po tom osnovu Grad toliko nije prihodovao za pet godina, a ne da će za jednu. Povodom poreza mišljenja se ponovo razilaze. Dok gradonačelnik Nikolić kaže da Kragujevac ima najnižu stopu poreza u Srbiji od svih gradova, Stevanović tvrdi da porez može da bude upola manji.

"U pogledu prihoda od prodaje nefinansijske imovine budžetom je predviđeno da grad prihoduje 3,7 milijardi dinara. Smatramo da je mogućnost ostvarivanja 20 odsto", kaže Stojadinović.

"Budžet za poljoprivredu od 26 miliona dinara je smešan. Budžet vam je generalno zmaj od papira, najobičnija šala, šarena laža za građane", rekao je Edis Durgutović, odbornik Kragujevačke priče.

Istog mišljenja je i Veroljub Stevanović koji je i danima uoči srednice isticao da agrarni budžet takoreći ne postoji. "To što peglate ulice koje će da se raspadnu za par meseci nisu razvoj i investicije, već obmana građana, kaže Stevanović. 

Gradska agencija za saobraćaj statusno je pripojena JKP Šumadiji. Opširnije ovde: JKP Šumadija postala "6 u 1" preduzeće, pripojena Gradska agencija za saobraćaj

Kulturi će u 2020. godini pripasti 507 miliona, sportu 365, a za subvencionisanje boravka dece u privatim vrtićima planirano je 270 miliona dinara, što, kako je rečeno, znači da će sva deca biti primljena ili u državne ili u privatne vrtiće, bez izuzetaka. Za putnu infrastrukturu predviđeno je 450 miliona dinara.

Među troškovima koje je gradonačelnik ocenio interesantnim su nabavka računara, kompjuterskih mreža, softvera i licence za puštanje u rad gradskog Data centra, kao i uvođenje elektronskog sistema u Gradsku upravu.

Budžetom je predviđeno da se radi i Kruži tok Mala Vaga, nova ulica pored ATD-a i most preko Sušičkog potoka, projektovanje Atletskog stadiona, rekonstrukcija Knjaževsko-srpskog teatra i zgrade Suda, koju bi krajem godine grad trebalo da dobije od Ministarstva pravosuđa kada se završi Palata pravde. U planu je izrada projekta za rekonstrukciju nadvožnjaka, projekata za sanaciju dva velika klizišta, dva mosta na seoskom području, projekat za rekonstrukciju „Pionira“.

Pored toga, odbornici su iz oblasti prostornog i urbanističkog planiranja prihvatili Predlog odluke o izradi Plana detaljne regulacije površinskog kopa na lokalitetu „Komarice“ i izmene i dopune Plana detaljne regulacije Institut za strna žita – radna zona Feniks. U oblasti izbora, imenovanja i postavljenja posle isteka mandata, Aleksandar Nenković, dipl.ing.arh. je većinom glasova ponovo izabran za Glavnog gradskog urbanistu.