Info

Za prevazilaženje krize neophodne kvalitetne i odgovorne institucije (FOTO)

Autor: Branko Vukašinović
15:13 | Utorak, 11 04 2017

Za prevazilaženje višegodišnje ekonomske i društvene krize i pokretanje dinamičnog privrednog rasta i održivog razvoja Srbije neophodne su kvalitetne, konzistentne, efikasne i odgovorne političke i ekonomske institucije, zasnovane na vladavini prava. To je zaključak Naučnog skupa pod nazivom “Institucionalne promene kao determinanta privrednog razvoja Republike Srbije”, održanog na Ekonomskom fakultetu kragujevačkog Univerziteta. 

Na 16. Naučnom skupu, koji su otvorili prof. dr Petar Veselinović, dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu i Aleksandar Vlahović, predsednik Saveza ekonomista Srbije, učestvovalo je oko 40 ekonomista.

U uvodnim referatima, koje su podneli dr Edvard Jakopin, Ministarstvo privrede Vlade Republike Srbije, prof. dr Miroljub Labus, član Predsedništva Saveza ekonomista Srbije prof. dr Vladimir Vučković, član Fiskalnog saveta Republike Srbije, i prof. dr Vlastimir Leković, profesor Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu, razmatrana su neka od ključnih pitanja privrednog rasta i razvoja Republike Srbije.

Naglašeno je da prerađivačka industrija, s obzirom da su njeni proizvodi konkurentniji, jer su rezultat više faze prerade, predstavlja ključnog pokretača privrednog rasta i razvoja, zbog čega je neophodno da se poveća nivo investicija u ovaj sektor privrede. Takođe, potrebno je dalje unapređivanje fiskalnog institucionalnog okvira, jer je fiskalna konsolidacija bitan faktor ekonomske stabilnosti, koja je osnov zdravog i održivog privrednog rasta i razvoja.

Akcenat je stavljen na nužnost značajnijeg poboljšanja institucija, kao i odgovornijeg odnosa prema njima od strane svih ekonomskih i političkih aktera, uz poštovanje principa vladavine prava. Zbog toga što je jedino u uslovima takvih, inkluzivnih institucija moguće voditi ekonomsku politiku na način da rezultira poželjnim ekonomskim, socijalnim i razvojnim rezultatima, koji se ogledaju u kvalitetnom privrednom rastu, većoj zaposlenosti, rastu blagostanja i prosperiteta za sve građane Republike Srbije. 

Naučni skup je organizovao Ekonomski fakultet Univerziteta u Kragujevcu u saradnji sa Savezom ekonomista Srbije. 

Galerija slika