InfoFoto: pexels.com i Printscreen - TV Prva

Zavisnost dece od mobilnih telefona OPASNA – Dečji psihijatar otkriva kako rešiti problem

Autor: Branko Vukašinović
14:00 | Petak, 23 04 2021

Zavisnost dece od mobilnih telefona i društvenih mreža je veoma opasna i u najgorem slučaju može da dovede do toga da dete digne ruku na sebe. Dečji psihijatar u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac, Ružica Jovanović naglašava da su roditelji ti koji moraju da prepoznaju problem i pokušaju da ga reše, a u slučaju da ne uspeju u tome, onda treba da se obrate stručnim licima.  

Srbija je i dalje potresena tragedijom koja se dogodila u Kragujevcu, kada je petnaestogodišnja tinejdžerka digla ruku na sebe. Nažalost, to je samo poslednje u nizu samoubistava mladih u skorije vreme u Srbiji, i alarm da imamo ogroman društveni problem. Stručnjaci kažu da uticaj društvenih mreža i preterana upotreba savremenih igračaka, poput moblinih telefona, tableta i računara, mogu da izazovu brojne probleme kod mladih, pa čak i fatalan ishod.  

Roditelji su jedan od glavnih faktora razvijanja zavisnosti kod dece, jer od najranijeg uzrasta, u određenim situacijama, vrlo lako daju deci mobilni telefon, kako bi im skrenuli pažnju, dobili neko vreme za sebe, a ne računaju na posledice koje to po dete ostavlja. U ranom uzrastu možemo da imamo kašnjenje u ravoju govora, socijalne i emocionalne reakcije, napredovanje u kongitivnom smislu. Tu je veća šteta, nego korist“, rekla je za Televiziju Prva dečji psihijatar u UKC Kragujevac, dr Ružica Jovanović.  

Stručnjaci tvrde da su lek za ovaj problem roditelji. Oni treba da kontrolišu koliko vremena deca provode sa moblinim telefonom u rukama ili za računarom, ali i kakav sadržaj “konzumiraju“. Potrebno je i da nađu način da animiraju decu. 

Organizacija vremena, provođenje vremena u razgovoru sa detetom, izlasci u štenju, bavljenje sportom, aktivnostima koje deci prijaju, uključivanje u škole crtanja, plesa. Jednostavno udaljavanje od ekrana“, naglasila je dečji psihijatar u UKC Kragujevac, dr Ružica Jovanović

Psihijatri naglašavaju da ukoliko roditelji ne uspeju da reše ovaj problem kod dece, onda treba da se obrate stručnim licima. Dodaju da sve ovo ne znači da decu treba u potpunosti odvratiti od savremenih tehnologija, jer im one, dakako, i pomažu, ali uz umerenu upotrebu. 

Izvor: TV Prva i InfoKG