InfoFoto: kragujevac.rs

Živa biblioteka: “Knjige” pričaju o problemima i izazovima sa kojima se suočavaju

Autor: Branko Vukašinović
15:30 | Subota, 04 11 2017

“Živa biblioteka”, koncept čiji je cilј promovisanje lјudskih prava i ravnopravnosti, a pre svega borba protiv predrasuda i stereotipa prema određenim grupacijama lјudi, organizovana je u Narodnoj biblioteci “Vuk Karadžić“. 

U živoj biblioteci “knjige“ su lјudi, a na ovoj manifestaciji je bilo sedam “živih knjiga”: žrtva porodičnog nasilјa, slabovida osoba, osoba sa hendikepom, HIV pozitivna osoba, osoba koja je preživela rak, hranitelјka/usvojitelјka i samohrana majka. Koncept funkcioniše tako što čitaoci pozajmlјuju “knjigu” na pola sata, i u odnosu na prave, knjige u živoj biblioteci pričaju, a čitaoci mogu da postavlјaju pitanja i uđu u dijalog. 

Ovo je prva Živa biblioteka u Kragujevcu ovakvog tipa, jer pre nekoliko godina organizovana je sa LGBT osobama i obrađivana je samo jedna tematika. Na ovakav način pruža se mogućnost mladima i građanima da razgovaraju sa lјudima koji su naročito diskriminisani i da izaberu temu koja im je zanimlјiva. Često se dešava da do diskriminacije određenih grupa lјudi dolazi iz neznanja i straha, i zbog toga odbijamo osobe od sebe kojima je najviše potrebna podrška i razgovor. Od učesnika žive biblioteke u Kragujevcu, mi možemo da saznamo kako oni žive danas, sa kojim se problemima i izazovima suočavaju, a sa druge strane možemo da čujemo kako su uspeli da se izbore i odakle im hrabrost da pričaju o tome šta im se desilo”, izjavila je Jelena Milanović iz omladine JAZAS-a. 

U Kragujevcu su “Živu biblioteku” organizovali Kancelarija za mlade i omladina JAZAS-a u okviru projekta “Uklјučivanje uživo“ Beogradskog centra za lјudska prava, koji je finansijski podržalo Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije. Koncept “Žive biblioteke“ osmišlјen je u Danskoj 2000. godine, a u Srbiji je prvi put organizovan 2012. godine.