Kragujevčani

Goran Ilić: Šampion se vraća po jedino što još nema - svetsko zlato

Autor: Jovana Mladenović
12:00 | Nedelja, 24 07 2016

U njegovoj kolekciji najpriznatijih odličja u bodibildingu nedostaje samo titula šampiona sveta, koju Goran Ilić planira i da donese u Kragujevac i svoj klub Olympia 2017. godine, kada će se vratiti takmičenjima i, ako sve bude po planu, zatvoriti krug osvajanja svega što se može osvojiti u ovom sportu. Time bi postao jedini Srbin koji ima sve titule u IFBB federaciji od koje jače na svetu nema. Otac blizanaca, muž jedne šampionke, kolekcionar stripova, kod njega i rekreativci i profesionalci idu po repet za uspeh.

goran ilic18Za rodni grad vežu ga tradicija, koreni generacijama unazad, ljubav koja se prenosila s kolena na koleno, voli uopšteno naš mentalitet, mada ne može da ne primeti da su loše godine nemaštine izvukle i ono najgore iz ljudi. Kaže da on još živi u starom vremenu, naročito jer već petnaestak godina ne izlazi i ne prati mnogo moderne trendove po gradu. Kreće se na relaciji fitness shop koji drži i teretana, a slobodno vreme provodi sa porodicom, suprugom Sonjom i četvoroipogodišnjim blizancima. S nostalgijom priča o danima kada je Kragujevac imao korzo, vremenu provedenom kod Toze u Glavnoj, okupljanju u Pešačkoj zoni gde je uvek vladala neka posebna energija koje više nema, a voleo bi da se upravo to u gradu obnovi i žao mu je što današnja omladina ne može da doživi tu atmosferu. Zbog dece dosta vremena provodi u Šumaricama, Eko parku, jezeru, jer vole da iskoriste svaki pogodan trenutak za igranje u prirodi, a smatra i da bi nam dobro došao akva park. Sviđa mu se što je Kragujevac pre par godina bar na neko vreme bio pravi grad sporta, tada su se i uspesi njegovog kluba mnogo više pominjali uz ostale koji su u to doba učestvovali u najvišim rangovima takmičenja. I sada, iako je bodibilding u Srbiji "mali" sport, Olympia je uvažavana i uspešna, a Goran je zbog svog zalaganja i doprinosa sportu dobio Đurđevdansku nagradu 2010. godine. Klub Olympia već 8 godina daje prvake Srbije, a Goranov pelcer uzimaju svi koji imaju šampionske ambicije, sportisti, rekreativci. Kada je on počinjao nije bilo mnogo studija o prehrani i vežbanju, ali i sada, kada smo preplavljeni sadržajem na internetu, Kragujevčani ipak najradije od njega traže proverene savete.

goran ilicGen za sport povukao je od dede koji je davne 1928. godine bio prvak Evrope u boksu i od oca koji je na isti način vladao ringovima u staroj Jugoslaviji. Ipak, Goran nikad nije želeo da put do uspeha krči bokserskim rukavicama, mada je, kako kaže, oduvek video u sebi potencijal da bude drugačiji i postigne nešto u sportu. U centru je jednom prilikom video poster sa Švarcenegerom i poziv deci da se upišu na gimnastiku. Gledajući mišiće slavnog bodibildera i glumca, rekao je sebi: "Ovo ću jednog dana da budem ja!" Tada se nije mnogo znalo o bodibildingu i tome kako uskladiti vežbanje i ishranu da bi se iz sebe izvukao maksimum. Ipak, uspeo je da 6 puta bude vicešampion stare Jugoslavije, a u jednom trenutku, posle kriza i perioda inflacije, 1996. godine rešio je da ide na sve ili ništa, da postane prvak ili da prestane da se takmiči. Ostvario je cilj - postao je prvk u teškoj kategoriji. Ovo je dalo mogućnost da otvori svoj bodibilding i fitnes klub, koji je, na spratu Vatrogasnog doma, već postao kultno mesto tog tipa sa 20 godina tradicije. Od tada je samo napredovao, pomerao sopstvene granice, nizao uspeh za uspehom. Okitio se sa 7 titula državnog prvaka, a poslednju takmičarsku godinu, 2009., završio je kao državni, balkanski, evrospki šampion i svetski vicešampion u classic bodibildingu u IFBB federaciji, koja je najelitnija liga koja postoji u ovom sportu, i odlučio da prekine sa takmičenjima, jer bolje od toga nije moglo. Prešao je četrdesetu i okrenuo se novim stvarima, porodici, deci, ali ga je sve vreme "kopkala" ambicija da se kruniše svetskim zlatom, što i namerava da uradi 2017. godine, u IFBB. Sada za to ima dovoljno iskustva i znanja, a i za konkurenciju ne smatra da je "baš nešto", pa ne sumnja da će ostvariti zacrtani cilj. Takođe, tada će imati 50 godina, pa će i mnogo mlađima od sebe pokazati šta je "stara škola". Pripreme su već u toku, za vrhunsku formu treba oko 20 disciplinovanih meseci vežbanja i velikih odricanja, striktnog plana ishrane i naročito psihičke pripremljenosti. Roditeljima je zahvalan na proporcionalnom telu, izražajnosti, a svojim radom je postigao skladnost mišića iako ima visinu usled koje mnogi često zastrane sa masom, a ne manjka mu ni harizme koja je takođe od velike važnosti na bini. Uz svoj biznis u Kragujevcu Goran, po pozivu menadžer u sportu, 16 godina je u Upravnom odboru bodibilding saveza Srbije i trener reprezentacije. Žali što bodibilding nije olimpijski sport, ali je upravo član Olympie, Bojan Mitrović, bio promoter u Bakuu, a sada će i u Riu.  

goran ilic21Pored svega, teretana je Goranu donela i susret sa suprugom Sonjom. Ona je rekreativno vežbala, imala je ideju da bi možda mogla da proba da se takmiči, a Goran se prihvatio mentorstva pod uslovom da titula postane njen cilj. Uspelo je iz prve, osvojila je državno i balkansko prvenstvo i sa trona skinula do tada neprikosnovenu Ljubu Pantović, dok na Evropsko prvenstvo ipak nije želela da ode. Nijedno od njih ne usmerava decu da se na silu bave određenim sportom, već nade polažu u to da su dečaci od njih povukli gen i dozvoliće im da se oprobaju u svakom sportu koji požele kako bi videli gde se pronalaze. Ipak, oko ishrane nema kompromisa, pa su tek za drugi rođendan prvi put probali slatkiše, a ne znaju ni za nezdrave mesne prerađevine poput viršli. Medalje i pehari nisu jedina kolekcija u kući Ilića, tu je i više od 1000 stripova koje Goran sakuplja od dečačkih dana, među kojima dominiraju junaci Zagor, Blek Stena, Konan, a ne propušta ni sajmove "devete umetnosti". 

Galerija slika