KulturaFoto: kragujevac.ls.gov.rs

U toku izložba "Zvuk koji traje: 50 godina OKTOH-a" u Muzeju "21. oktobar"

Autor: InfoKG
12:00 | Nedelja, 14 09 2025

Povodom pola veka održavanja OKTOH-a, oktobarskih kamernih svečanosti muzičke umetnosti – Oktobru hododarje, Spomen-park “Kragujevački oktobar” organizovao je izložbu “Zvuk koji traje: 50 godina OKTOH-a” koja je otvorena u Muzeju „21. oktobar“. 

Autorka izložbe je dr Kristina Jorgić Stepanović, istoričar i zamenik direktora Spomen-parka.

Retke su ustanove koje su uspele da osnuju i održe jednu manifestaciju pola veka, zbog toga se čitav kolektiv Spomen-parka „Kragujevački oktobar“ izuzetno ponosi ovim jubilejom. Izložba rasvetljava hronološki put ove manifestacije od samog konstituisanja, njenog razvoja, opstanka tokom devedesetih godina koje su bile krizne za čitavo jugoslovensko društvo, do ponovnog uspona i opstanka do današnjeg dana. Zato i nosi simboličan naziv, Zvuk koji traje, onaj koji se nikada nije ugasio i koji mi nastojimo da održimo na dostojanstven način. Pored hronološkog okvira, trudila sam se da prikažemo i lica zvuka jer iza svake manifestacije stoje ljudi koji je realizuju i podržavaju kao umetnici ili darodavci. A imena ličnosti uključenih u realizaciju OKTOH-a od prvog Saveta i svih umetnika koji su ovde nastupali govore da je manifestacija nadilazila lokalni nivo i bila jako značajna kako za Srbiju, tako i za tadašnje jugoslovensko društvo”, rekla je dr Kristina Jorgić Stepanović. 

Naglasila je da je OKTOH specifična manifestacija koja predstavlja etički čin i sponu između prošlosti i sadašnjosti, tišine iz 1941. i zvuka, između žrtava i živih”. 

Cilj ove izložbe bio je da se prikažu tradicija, hronološki razvoj i najbitniji momenti manifestacije OKTOH, pojedinci i institucije koji su posebno doprineli da ona traje i činjenica da njena realizacija nije prekinuta ni jedne za svih 50 godina. Od kada je Oktobru hododarje počelo da se organizuje, manifestacija se realizuje uz angažovanje različitih segmenata umetnosti čija je misija ista – čuvanje sećanja na žrtve kragujevačke tragedije”, kazala je direktorka Spomen-parka „Kragujevački oktobar“, Marijana Stanković. 

Svečana akademija kojom će početi ovogodišnji, jubilarni OKTOH, kako je najavila Stanković, biće održana 2. oktobra u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji, a u okviru Akademije koncert će održati ansambl koji je nastupio i na prvom OKTOH-u, 1975. godine, Renesan.

Posetioci izložbe “Zvuk koji traje: 50 godina OKTOH-a (1975-2025)” će imati priliku da je vide sve do 17. oktobra kada će postavku smeniti izložba Salona antiratne karikature, kroz fotografije, arhivsku građu, afiše, zvučne zapise i sećanja učesnika, emocionalno i duhovno ožive sećanje na nevine žrtve Kragujevačkog oktobra 1941. godine.