Zbirka stare i retke knjige jedna je od najstarijih i najvažnijih u fondovima Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“ u Kragujevcu. U okviru zbirke, u kontinuitetu se rade poslovi na prikupljanju, čuvanju, proučavanju građe. U narednom periodu očekuje se objavljivanje ilustrovanog kataloga stare i retke knjige koje datiraju iz 16,17 i 18 veka i čuvaju se u Narodnoj biblioteci „Vuk Karadžić“ u Kragujevcu.
Prva biblioteka osnovana u obnovljenoj Srbiji, formirana je u Kragujevcu, a iz nje nastala je Narodna biblioteka Srbije. Kragujevačko čitalište osnovano je 1846.godine, odmah posle Beogradskog i smatraju se začetnicima bibliotekarstva u Srbiji. Juna 1866. godine odlukom kneza Mihaila Obrenovića, gimnazijski fond knjiga je institucionalizovan kao Javna biblioteka, pa se 14. jun smatra za dan osnivanja Biblioteke. Preimenovana je 1920.godine u Narodnu biblioteku. Današnji naziv Narodna biblioteka „Vuk Karadžić“ dobila je 1953.godine.
Stara skupština u Kragujevcu, kategorisana kao kulturno dobro od velikog značaja Republike Srbije, smeštena u porti Stare crkve neraskidiv je deo nacionalne istorije. Na tom mestu započeo je parlamentarni život u tek oslobođenoj Srbiji. Prva redovna skupština na ovom mestu održana je 1824. Godine, nešto kasnije je podignuta drvena zgrada, a tek 1859.godine sagrađen je objekat koji je najsličniji današnjem. Na ovom mestu 1878.godine pročitane su odluke Berlinskog kongresa, na kojem je Srbija dobila svoju nezavisnost. Arhitektonski je veoma jednostavno rešena, bez ikakvih posebnih ornamenata i ukrasa. Osnova je pravougaona, sa dva reda stubova, koji dele unutrašnji prostor objekta. Zidovi su bili ukrašeni zastavama i grbovima. Zgrada je zidana po svim pravilima modernog evropskog građevinarstva, podignuta od opeke i maltera, sa naknadno dozidanim prostorijama na zapadnom delu. Krasi je dvoslivan krov od biber crepa. Zbog činjenice kada je i kako sagrađena, spada u red jedne od prvih zgrada u Srbiji, nastalih u duhu evropske arhitekture. Na ovogodišnjem konkursu Ministarstva kulture „Gradovi u fokusu“ grad Kragujevac dobio sredstva za sanaciju zgrade Stare skupštine, U okviru projekta „Očuvanje kulturnog identiteta prve prestonice moderne Srbije“.
Zgrada Stare skupštine po spoljašnjem izgledu i veličini odgovarala je potrebama društveno političkog života 19.veka. 1880.godine zgradi je promenjena namena, izgled joj je značajno izmenjen, i data je na korišćenje Vojno tehničkom zavodu, nakon toga je u njoj bio smešten depo Narodnog muzeja, dok poslednjih godina služi u reprezentativne svrhe. Tu se održavaju svečane sednice Skupštine grada Kragujevca, kao i likovni, istorijski, muzički, programi, tribine i predavanja u organizaciji eparhije Šumadijske.
Izvor: RTK