SkverFoto: Pexels.com - Ilustracija

Fiksne proteze: Da li su efikasne kod odraslih?

Autor: Filip Andrejević
11:00 | Nedelja, 06 11 2022

Iako su fiksne proteze ranije bile vezivane isključivo za adolescendsko doba, odrasli se sve češće odlučuju za ispravljanje zuba i ugradnju fiksne proteze.

Jedno od najčešćih pitanja koje se postavlja pre ugradnje proteze je da li su one efikasne kod odraslih, ili se moraju nositi dok se vilica još formira? 

Fiksne proteze kod odraslih

Ukoliko kao dete niste imali prilike da ispravite zube na vreme ili su zubi počeli da se vraćaju u stari, nepravilan položaj, u svom zrelom dobu možda ćete poželeti da to uradite, i logično je da se pitate da li je to moguće, i koliko se nosi fiksna proteza.

Odgovor je da je ispravljanje zuba moguće u bilo kom životnom dobu, ali da nošenje proteze tokom puberteta, dok se vilica još uvek razvija i raste daje najbolje rezultate, i zahteva najkraće nošenje.

Nošenje fiksne proteze obično traje od jedne do tri godine, a upravo kod odraslih obično se radi o delu opsega koji podrazumeva duži ortodontski tretman.

Naravno, na dužinu nošenja utiče više faktora:

* U kojoj meri su zubi nepravilno izrasli
* Da li se rešava samo loš izgled, ili i loš zagrižaj
* Koja vrste proteze se koristi
* Da li se proteza redovno podešava a pacijent pridržava saveta stomatologa

Nošenje proteze zahteva redovne stomatološke preglede i održavanje, tokom kojih će biti zatezane i podešavane, kako bi vršile adekvatan pritisak i izazvale ispravljanje zuba.

Osim toga, pacijenti treba da budu svesni da će tokom perioda nošenja fiksne proteze biti prinuđeni da se odreknu određenih namirnica koje mogu da ugroze protezu i smanje one koje lako dovode do pojave karijesa i infekcija usled težeg održavanja.

Naravno, adekvatna oralna higijena koja podrazumeva redovno pranje i ispiranje zuba i usta, kao i korišćenje specijalinih četkica za protezu se podrazumeva. 

Koje vrste fiksnih proteza su dostupne odraslim pacijentima?

Tradicionalne

Tradicionalne proteze izrađene su od čelika, i predstavljaju sinonim za fiskne proteze. Sastoje se od čeličnog dela i gumica u boji po izboru pacijenta, koje u kombinaciji ostvaruju pritisak na zub i na taj način ga teraju da promeni svoje mesto.

Najjeftinije su, ali i najefikasnije, a veoma često i jedina opcija ukoliko je potrebno rešiti i funkcionalne probleme poput lošeg zagrižaja.

Keramičke

Keramičke proteze popularne su posebno među starijom populacijom zbog činjenice da su manje upadljive.
Funkcionišu poput klasičnih proteza od metala, ali su izrađene od keramike, što ih čini estetski prihvatljivijim, ali i krtijim i nešto manje efiksnim u odnosu na tradicionalne proteze.

Samoligirajuće

Samoligirajuće proteze sadrže niz kliznih nosača sa kopčama koje se pričvršćuju za žicu, umesto plastičnih gumica kao što je slučaj sa ostalim vrstama proteza, i nešto su komfornije za nošenje.

Lingvalne

Lingvalne ili skrivene proteze su specifične po tome što se ugrađuju sa unutrašnje strane zuba, pa su značajno manje vidljive i samim tim popularan izbor među starijom populacijom.

Nažalost, ponekada samoligirajuće i linvalnge proteze nisu opcija za rešavanje problema koji pacijent ima, što se može utvrditi isključivo pregledom ortodonta. 

Zaključak

Fiksna proteza nije rešenje koje je dostupno isključivo mladima kod kojih vilica i dalje raste, već može pomoći i kod najvećeg broja odraslih koji već imaju u potpunosti razvijenu vilicu.

Ipak treba očekivati duži period nošenja i potencijalno lošije rezultate nego što je to slučaj kod mladih, kod kojih su one skoro uvek u potpunosti efikasne.

Stroga higijena usta i zuba, kao i promena navika u ishrani i izbegavanje određenih namirnica tokom nošenja je neophodna.