SkverFoto: Unsplash.com - Ilustracija

Kako se pripremiti za trudnoću?

Autor: InfoKG
12:00 | Nedelja, 26 06 2022

Odluka o začeću spada u jednu od najlepših odluka budućih roditelja, međutim mnoge žene strahuju kako se najbolje pripremiti za trudnoću. 

Nema sumnje da je određena priprema za trudnoću neophodna, a sama priprema obuhvata niz nekakvih mera koje buduće majke preduzimaju kako bi njihova trudnoća prošla bez nekakih nepredviđenih komplikacija. 

Osim same psihološke pripreme, važno je obaviti i nekolicinu fizičkih priprema kako bi se stvorili najoptimalniji uslovi za pravilan rast i razvoj bebe.

U nastavku teksta sledi nekoliko saveta kako se najbolje pripremiti za trudnoću

#1 Obavezna poseta ginekologu - prvi i najvažniji korak 

Pre nego što se odlučite na ovako važan korak, prva i najvažnija stvar koju treba da uradite jeste da obavite detaljan ginekološki pregled. Ne postoji dovoljno reči kojima bi se moglo iskazati koliko je važan redovan ginekološki pregled, a čini se da ga mnoge žene zapostavljaju. 

Odlazak ginekologu je posebno važan ukoliko je prošlo dosta vremena od prehtodne posete. U toku razgovora, vaš ginekolog će prvo uzeti u obzir neke od ključnih faktora za započinjanje trudnoće kao što su istorija naslednih bolesti, hronične bolesti i brojne druge stravi koje mogu da predstavljaju rizik u trudnoći. Zatim vas očekuju standardni ginekološki pregledi kako bi se proverilo da li je sve u redu. 

Jedna od čestih dilema budućih trudnica jeste računanje plodnih dana, odnosno kako znati kada su plodni dani. Na sva ova važna pitanja, najpotpunije informacije jedino vam može dati ginekolog, pa tako ne propustite priliku da na prvom pregledu pitate sve što vas zanima kako bi razrešili sve dileme u vezi sa trudnoćom.

Vrlo je verovatno da ćete biti podvrgnuti vaginalnog pregledu, papa testu, ultrazvuku i eventualno još nekim testovima kao što su prenatalni testovima kojima se utvrđuje da li je beba genetski zdrava, a ujedno se putem ovog testa može otkriti i pol deteta u vrlo ranom periodu. Pored klasičnih ginekoloških testova, vaš ginekolog posavetovaće vas na koji način najbolje da se pripremite za trudnoću i odgovoriti na sva vaša pitanja kao i dileme. 

Jedna od čestih dilema budućih trudnica jeste računanje plodnih dana, odnosno kako znati kada su plodni dani. Na sva ova važna pitanja, najpotpunije informacije jedino vam može dati ginekolog, pa tako ne propustite priliku da na prvom pregledu pitate sve što vas zanima kako bi razrešili sve dileme u vezi sa trudnoćom. 

#2 Ne zaboravite na stomatološki pregled - zdravlje zuba je izuzetno važno 

Sigurno se pitate u kakve veze imaju zdravlje zuba i trudnoća? Zdravi zubi su u velikoj meri odgovorni za sam tok trudnoće odnosno zdravlje deteta. 

Zašto? 

U toku trudnoće u ženinom telu odvijaju se razne promene pa se tako usled pojačanog delovanja hormona mogu javiti oticanje desni, krvarenje čime zubi postaju sve više podložniji infekcijama. 

Moguća je pojava gingivitisa, a ukoliko se on ne leči na vreme ovakvo stanje vodi do parodontopatije koje je štetno kako za mamu, tako i za bebu. Kako bi se na vreme uvidele eventualne bolesti zuba neophodno je da trudnica redovno obavlja stomatološke preglede, ali se takođe ne sme ni zanemariti oralna higijena koja treba da bude na visokom nivou.

Osim četkice za zube, preporučuje se i upotreba konca budući da je dokazano da samo upotrebom četkice čistimo 70 % površine zuba.

Bolesti desni usko su povezani sa preranim porođajem, stoga je pre započinjanja trudnoće važno obaviti detaljan stomatološki pregled kako bi se otklonila svaka mogućnost za nastanak komplikacija u trudnoći. 

#3 Neka vaš fokus bude zdrav život - promenite sve loše navike 

Činjenica je da loše životne navike mogu uzrokovati probleme u začeću. Poroci kao što su pušenje, narkotici i alkohol smanjuju vaše šanse da ostanete u drugom stanju. S obzirom na to da organizam mora biti potpuno zdrav, sasvim je jasno da ćete sve navedene stvari morati da izbacite iz upotrebe

Osim što štetite i sebi, unošenjem ovih supstanci u organizam štetite i vašoj bebi što u nekim slučajevima može da dovede i do pobačaja. Dim cigarete sadrži brojne štetne hemikalije, koje ukoliko pušite u trudnoći, one dospevaju preko krvotoka koji je jedini izvor bebinog kiseonika. S obzirom na to da pušenjem smanjujete bebi količinu kiseonika, time možete ostaviti velike posledice na bebin rast i razvoj.

Ne razmišljajte o tome koliko vam je teško da ne zapalite nekoliko cigareta dnevno, već imajte na umu da je zdravlje bebe jedino važno i uvek na prvom mestu!

Uz redukovanje loših životnih navika, važno je da u vaš organizam unosite što više vitamina i minerala, kao i mnogo tečnosti. Ne zaboravite i na redovnu fizičku aktivnost koja se itekako preporučuje u trudnoći. 

Ne samo da će vam vežbanje tokom trudnoće  pomoći da održite kondiciju, već ćete uz redovnu fizičku aktivnost delom pripremiti svoje telo na porođaj.

Vodite se našim savetima kako bi se najbolje pripremili za period koji vas očekuje, i ne zaboravite da maksimalno uživate u toku trudnoće jer je to jedan od najlepših perioda za svaku ženu! 

Izvor: Avokado