Na jugozapadu Španije, u drevnom gradu Karmona, pokrajina Andaluzija, arheolozi su napravili izvanredno otkriće koje bi moglo promeniti način na koji posmatramo istoriju vina. Pronađeni su tragovi najstarijeg vina ikada, datiranog na preko 3.000 godina unazad, što ga čini najstarijim vinom ne samo u Španiji, već i u čitavoj Evropi.
Ova senzacionalna vest dolazi sa iskopavanja u Karmoni, jednom od najstarijih gradova u Andaluziji, čiji koreni sežu duboko u bronzano doba. Istraživači su otkrili ostatke keramike sa tragovima vina, koji su potvrdili postojanje drevne vinarske tradicije u ovoj regiji. Hemijske analize posuda otkrile su prisustvo tartarne kiseline, ključnog indikatora prisustva vina.
Ovo otkriće baca novo svetlo na razvoj vinogradarstva i proizvodnje vina u Evropi. Dosadašnja teorija je bila da su prve vinogradarske kulture stigle na evropsko tlo sa Istoka, međutim, ovo otkriće ukazuje na to da su starosedeoci Andaluzije već imali razvijenu vinarsku tradiciju mnogo pre dolaska Rimljana i drugih uticaja.
Karmona, poznata po bogatoj istoriji i kulturnoj baštini, sada dobija još jedan važan istorijski sloj, povezan sa proizvodnjom vina. Lokalni stručnjaci već raspravljaju o potencijalu ovog otkrića da postane novo turističko obeležje grada, jer Andaluzija, sa svojim čuvenim vinogradima i vinima, sada može da se pohvali i time da je dom najstarijeg vina na svetu.
Ovo otkriće otvara nova vrata za dalja istraživanja i može promeniti način na koji posmatramo vinarsku kulturu kroz vekove. Da li je moguće da su stari Andaluzijci bili pioniri u proizvodnji vina u Evropi? Stručnjaci su uzbuđeni što će dalje proučavati ovaj jedinstveni nalaz i osvetliti njegov istorijski značaj.
Nema sumnje da će ovo otkriće privući pažnju vinoljubaca, istoričara i arheologa širom sveta, postavljajući Andaluziju kao mesto gde je rođena evropska vinska tradicija.