SkverFoto: unsplash.com/roselyntirado

Renoviranje ili kupovina stana u novogradnji - šta se više isplati?

Autor: InfoKG
14:00 | Subota, 10 07 2021

Tržište nekretnina u Srbiji beleži rast iz godine u godinu, a stručnjaci smatraju da će se ovaj trend nastaviti. Prosečna cena nekretnina po kvadratnom metru takođe je viša u svim gradovima Srbije, a agenti za nekretnine se slažu da je cena vrlo često odlučujući faktor u odabiru nekretnine kod ljudi. 

A dilema pokretnutih pitanjem uštede je mnogo - koji kredit odabrati, koje je najpovoljnije rešenje za uređivanje i kupovinu stana? Budući da su verovatno najvažniji faktori u određivanju cena nekretnina lokacija i godina gradnje, ovo su ujedno i moguće opcije za kompromise kod potencijalnih kupaca.

U nastavku teksta za vas istražujemo da li je isplativije ulagati u stanove u starogradnji, kao i koje prednosti potencijalno adaptiranje prostora može imati u odnosu na kupovinu novogradnje. Ispitaćemo i to da li je stan u novogradnji ipak najsigurnija opcija, te da li vredi uložiti u nju.

#1 Renoviranje stana - dobra organizacija i plan neophodni

Ukoliko se odlučite sa samostalno renoviranje stana, možete uštedeti i do nekoliko hiljada evra, naročito imajući u vidu da postoji širok asortiman pneumatskog alata po vrlo povoljnim cenama. Ipak, činjenica je da će vam za ovo biti potrebna određena doza znanja i veština koje ne poseduju baš svi. 

Renoviranje stanova u starogradnji je definitivno popularna opcija za mnoge ljude, a razlog tome je mogućnost kupovine veće kvadrature po nižoj ceni. Ovo nije uvek pravilo, ali u najvećem broju slučajeva, na istoj lokaciji cena novogradnje i starogradnje može se razlikovati i do nekoliko stotina evra po metru kvadratnom.

To znači da možete uštedeti značajne svote novca, ili kupiti veći stan u starogradnji na sličnoj lokaciji, što su odlične opcije za porodice sa više dece ili parovima koji takvu porodicu planiraju. Nasuprot uvreženom mišljenju da je novogradnja uvek bolje rešenje, starogradnja ima i određenih prednosti.

Jedna od takvih prednosti jeste i rešena i sređena papirologija, a po mišljenjima mnogih i potencijalno veći kvalitet gradnje. Argumentacija u prilog tome otprilike ide ovako - ranije se gradnja vršila mnogo više planski i sporije, dok se danas ovaj proces drastično ubrzao zbog čega i kvalitet trpi.

Od čega će zavisiti visina ulaganja u stan u starogradnji? 

Jasno je ipak da nije svaka starogradnja bolja od novogradnje i obrnuto. Pitanje koliko će vam novca biti potrebno da izvršite adaptiranje prostora u starogradnji ujedno je i najkomplikovanije, jer na osnovu ove računice procenjujete da li vam se radovi u stanu isplate, ili je pametnije odmah kupiti “gotov proizvod”.

U ovome će vam najbolje pomoći odnos troškova ulaganja i razlike koju biste napravili ukoliko bi kupili povoljniju starogradnju na istoj lokaciji. Primera radi, ukoliko je razlika 100 evra po metru kvadratnom (iako često može biti i više), to znači da biste na 70 metara kvadratnih uštedeli čak 7000 evra.

Postavlja se pitanje da li predviđate da će vas troškovi prepravki i adaptacije koštati manje? Da li je potrebno samo okrečiti prostor i izlakirati parket? Da li većinu stvari možete da odradite i samostalno? Ili je u pitanju menjanje kompletne sanitarije, pločica i izmeštanje zidova? 

Veća kvadratura za manji novac ne znači nužno i uštedu

Ukoliko su potrebne ovako velike prepravke, možda opcija starogradnje ne znači nužno i uštedu. Takođe, treba napomenuti i da se u ovim adaptacijama često kriju nepredviđeni troškovi, koje treba uračunati u plan budžeta.

Ipak, čak i ovo zavsi od pojedinačnog slučaja i potreba potencijalnih stanara. Ovakvo adaptiranje prostora i ulaganja dozvoljavaju vam da potencijalno promenite raspored i bolje iskoristite neki prostor za koji ste verovali da prvobitno nije dobro iskorišćen. 

To znači da vam renoviranje stana daje i izvesnu dozu slobode da načinite svoj dom više personalizovanim i u skladu sa vašim ličnim potrebama, što je takođe lepa prednost. 

#2 Kupovina stana u novogradnji - da li postoje mane?

Jedan od glavnih razloga za kupovinu stana u starogradnji jeste - ušteda, ali izgleda da po statistikama svi više vole da kupe novogradnju. Na kraju krajeva, i logično je da je poželjnije da želite da živite u prostoru u kome niko nikada nije pre vas, te da uživate u mirisu novih stvari i nameštaja.

Tu je naravno i manje stresa, budući da imate rešenje “ključ u ruke” odnosno, vaše je da samo preselite stvari u novi stan, za koji se pretpostavlja da u sledećih nekoliko godina neće imati potrebe za dodatnim ulaganjima i prepravkama. Ipak, kao što smo videli neki ljudi smatraju da je novogradnja često niskog kvaliteta.

Ovo ipak može da bude slučaj, ali nije pravilo, i postoji sasvim dobro izrađenih stanova u novogradnji. Novogradnja je i nezamenjiva opcija za vlasnike prvih nekretnina, koji mogu da ostvare pravo na vraćanje PDV-a u iznosu od 10%, što predstavlja veliku olakšicu. 

Postavlja se pitanje da li je ušteda jedini razlog da se novogradnja ne kupi? 

Odgovor je - u većini slučajeva da. Starogradnja zaista može da bude istovremeno povoljnije i optimalnije rešenje za kupca, ali samo u slučaju da se zaista isplati vredi dati joj prednost u odnosu na novogradnju. Prednosti mogu biti razne - bolji raspored i iskorišćenost prostora, bolja lokacija ili blizina škola.

Sve to daje dobru osnovu da se razmišlja o starogradnji, u slučaju da odnos troškova adaptacije na kraju ne bude veći od kupovine iste kvadrature u novogradnji.

Izvor: Avokado