SkverFoto: pixabay.com-ilustracija

Zvezdani darovi: Svake godine na Zemlju padne na desetine hiljada meteorita

Autor: InfoKG
16:00 | Četvrtak, 05 12 2024

Dok noćno nebo posmatramo sa divljenjem, možda ne razmišljamo o tome koliko često delovi svemira zaista dolaze do nas. Svake godine, između 30.000 i 80.000 meteorita, delova meteora koji nisu potpuno izgoreli prolazeći kroz atmosferu, dospe na površinu Zemlje.

Meteoriti su ostaci nebeskih tela, najčešće asteroida ili kometa, koji su uspeli da prođu kroz atmosferu Zemlje i padnu na njenu površinu. Većina njih je veličine peska ili sitnih kamenčića i potpuno je bezopasna. Međutim, povremeno se dogodi da veći fragmenti izazovu značajnu pažnju naučnika i javnosti.

Kako meteoriti stižu do nas?

Kada meteoroid, mali deo svemirskog materijala, uđe u Zemljinu atmosferu, visoke temperature uzrokovane trenjem sa vazduhom uzrokuju njegovo sagorevanje, stvarajući svetlosni trag koji nazivamo meteor. Međutim, ako taj objekat ne izgori u potpunosti i preživi put do Zemljine površine, postaje meteorit.

Šta nam donose zvezdani putnici?

Meteoriti su poput vremenskih kapsula iz dubokog svemira. Oni često sadrže vredne informacije o nastanku Sunčevog sistema i hemijskom sastavu svemira. Neki od njih su čak nosioci organskih molekula, što je izazvalo brojne teorije o mogućoj ulozi meteorita u nastanku života na Zemlji.

Gde možemo pronaći meteorite?

Iako meteoriti mogu pasti bilo gde, njih je najlakše pronaći u pustinjama ili na ledenim površinama Antarktika. Ove lokacije omogućavaju lakše uočavanje tamnih kamenih fragmenata na jednobojnoj podlozi.

Svaki meteorit koji padne na Zemlju je jedinstven, nosilac priče stare milijardama godina i podsetnik na dinamičnu prirodu našeg svemira. Sledeći put kada poželite zvezdu padalicu, možda upravo posmatrate trenutak kada deo svemira postaje deo naše planete!