SportFoto: FK Radnički 1923

“Trojka” u Bačkoj Topoli za prekid višegodišnjeg superligaškog prokletstva

Autor: InfoKG
08:37 | Subota, 19 10 2024

Za fudbalere Radničkog 1923 od večeras nema nepobedivih rivala u Mocart Bet Superligi. Kragujevčani su večerašnjom pobedom na gostovanju srpskom predstavniku u grupnoj fazi Lige konferencija, ekipi TSC-a iz Bačke Topole, skinuli višegodišnje superligaško prokletstvo, s obzirom da nikada do sada nisu uspeli da odnesu trijumf u međusobnim okršajima sa pomenutim timom – 2:0 (1:0).

Još od 2017. godine, kada su prvi put ukrstili koplja sa ekipom iz Bačke Topole i to u Prvoj ligi Srbije, “crveni” čekaju na pobedu nad Topolcima. I dočekali su je večeras, nakon 13 međusobnih mečeva u kojima nisu osetili slast trijumfa. Pobedu Kragujevčana najavio je Luka Stankovski već nakon nepunih 120 sekundi igre, da bi domaćinu presudio Aleksej Golijanin šest minuta pre kraja susreta.

Iako desetkovani povredama nekolicine veoma važnih igrača, sa “rovitim” Milošem Ristićem u startnoj postavi i Kilijanom Bevisom, koji se tek sinoć vratio sa reprezentativnog okupljanja, izabranici Feđe Dudića smogli su snage za veliki podvig na jednom od najtežih gostovanja u prvenstvu. Pokazali su Šumadinci izuzetan voljni momenat, bukvalno su izgarali na terenu tokom svih devedeset minuta igre toliko da na kraju utakmice nisu imali snage ni da čestito proslave veliki trijumf, već su popadali na teren od umora.

Nije prošlo ni 120 sekundi od momenta kada je sudija Jovanović dao znak za početak utakmice, a čuvar mreže TSC-a Veljko Ilić je već morao da vadi loptu iz svoje mreže. Mladi štoper TSC-a Mateja Đorđević nije se baš najbolje snašao posle uvodnog presinga “crvenih”, a njegovu grešku “namirisao” je makedonski internacionalac Luka Stankovski koji je svojim drugim pogotkom od dolaska u klub sa “Čika Dače” poveo Šumadince ka velikom trijumfu.

Domaćin je nakon primljenog gola očekivano zaigrao dosta angažovanije i počeo je sve češće da ugrožava čuvara mreže “crvenih” Marka Miloševića, koji je u par navrata bio na ozbiljnom iskušenju, naročito nakon pokušaja sa distance Milana Radina u 21. i Mihajla Banjca u 25. minutu.

Šumadinci su do daha došli tek u finišu prvog poluvremena, kada su posle dužeg vremena uspeli da zaprete preko mladog reprezentativca Matije Gluščevića, koji je u međuvremenu prešao sa desnog na levi bok.

Ipak, poslednje uzbuđenje u prvih 45 minuta viđeno je pred golom “crvenih”. Vodeći strelac TSC-a u dosadašnjem delu sezone Marko Stanić je u drugom minutu nadoknade odapeo “strelu” sa nekih 14-15 metara, ali je večeras vrlo sigurni Milošević i ovoga puta bio na visini zadatka.

Ništa se bitnije na terenu nije promenilo po povratku sa petnaestominutne pauze. Domaćin je i dalje svim silama pokušavao da dođe do izjednačenja, dok su se Šumadinci umešno branili i vrebali priliku da iz kontranapada zadaju protivniku odlučujući udarac. Imali su Dudićevi izabranici u par navrata i dosta sreće, kao što je to bio slučaj u 55. minutu kada je lopta posle volej udarca mladog Lazetića pogodila stativu. Opasan je bio i pokušaj levonogog bombardera Mihajla Banjca, ali srećom njegov “projektil” sa dvadesetak metara ni ovoga puta nije pogodio cilj.

Uzvratili su odmah “crveni” i to ponovo preko hitronogog Gluščevića, koji je uspeo da umakne svojim čuvarima, ali ne i da nadmudri golmana TSC-a Veljka Ilića. Na drugoj strani, Milošević je uspešno osujetio još jednu “bombu” Stanića sa distance, a dobro se snašao i nakon lukavog pokušaja Ćirkovića, koji je pokušao da ga iznenadi direktnim udarcem iz kornera.

Lepu priliku da kazne domaćina za sve ove promašaje Kragujevčani su propustili u 65. minutu. Stankovski je pokazao da je na dobrom putu da pomuti slavu Milana Aleksića, maestralno je asistirao Ćosiću, koji nije uspeo da nadmudri Ilića.

Desni bek Radničkog 1923 bio je glavni akter i pomalo neobične situacije u 80. minutu, kada je loptu koja je bila na zemlji glavom vratio golmanu Miloševiću, nakon čega je sudija Srđan Jovanović dosudio indirektan udarac u korist domaće ekipe. Ova odluka glavnog arbitra iz Beograda na trenutak je zbunila Dudićeve izabranike i prisutnu publiku, ali i igrače TSC-a, koji su prilično traljavo izveli ovaj prekid.

Sve nade domaćih da mogu izbeći poraz pale su u vodu u 84. minutu, kada je Aleksej Golijanin svojim prvencem u crvenom dresu praktično razrešio sve dileme vezane za pobednika večerašnjeg duela na “TSC areni”. Najveće zasluge za ovaj pogodak idu na račun Kilijana Bevisa, koji je u svom karakterističnom stilu umakao po levoj strani, da bi lopta nakon njegovog udarca i intervencije golmana Ilića došla do Golijanina, kome je preostalo samo da je sprovede u mrežu.

Osim toga što su “probili led” u međusobnim duelima sa ekipom iz Bačke Topole, “crveni” su se večerašnjim trijumfom vratili na pobednički kolosek posle dva “sušna” kola u kojima su osvojili samo jedan bod i ponovo su zauzeli kurs koji vodi ka mestu u samom vrhu tabele.

Priliku da potvrde dobar utisak sa večerašnjeg gostovanja u Bačkoj Topoli “crveni” će imati narednog petka, kada će na stadionu FK Metalac u Gornjem Milanovcu ugostiti novajliju u superligaškom društvu, ekipu Jedinstva iz Uba.

Izvor: FK Radnički 1923