U oktobru ove godine planirano je održavanje popisa stanovništva. Tada ćemo saznati novu i precizniju sliku o tome koliko stanovnika danas ima Srbija, a prema mišljenjima stručnjaka mesta za demografski optimizam nema. Kako ističu demografi, trend depopulacije naše zemlje traje već 30 godina, a sutuacija je sve lošija. Statistički podaci pokazuju da je za 10 godina nestalo nekoliko manjih gradova, piše Uzvik.
U periodu između dva popisa Republički zavod za statistiku objavljuje procenu broja stanovnika, a poslednji raspoloživ podatak za Centralnu Srbiju i Vojvodinu je od 1. januara 2021. godine, prema kojem broj stanovnika iznosi 6.871.547 ljudi. Na popisu koji je održan 2011. bilo nas je 300.000 više - 7.186.862.
„Predstojeći popis stanovništva u oktobru će sasvim sigurno pokazati da je nastavljeno opadanje broja stanovnika“, ocenila je profesorka Geografskog fakulteta Danica Šantić i dodala:
"U uslovima višedecenijskih niskih stopa rađanja, koje imaju kontinuirani pad, povećanih stopa smrtnosti, koje u doba pandemije dostižu veoma visoke vrednosti, negativnog prirodnog priraštaja, značajnog obima iseljavanja stanovništva, kao i izraženog procesa starenja, mesta za optimizam nema."
Podaci pokazuju da trend depopulacije je prisutan na teritoriji Vojvodine od 1989. godine a na teritoriji Centralne Srbije od 1992. godine.
Samo u Beogradskom regionu zabeležen je porast broja stanovnika i to isključivo zahvaljujući doseljavanju stanovništva.
U malobrojne administrativno-teritorijalne jedinice u kojima je zabeležen porast broja stanovnika, nalaze se gradovi Novi Sad i Novi Pazar, kao i opštine Tutin, Preševo i Bujanovac.
Ništa bolja situacija nije ni u našem komšiluku. Podaci sa nedavno održanog popisa u Hrvatskoj pokazuju da je u toj zemlji broj stanovnika za 10 godina opao za 400.000.
Izvor: Uzvik