SkverFoto: pixabay.com-ilustracija

"Gušenje" kijanja može izazvati ozbiljne posledice

Autor: InfoKG
17:00 | Četvrtak, 02 11 2023

Da li ste se našli u situaciji u kojoj ste zaista morali da kijate, ali ste bili u javnosti i niste želeli da privlačite pažnju, pa ste zadržali u sebi taj nagon?
 
Možda ste bili u prepunom prevozu ili ste bili u društvu u kojem ste hteli nekoga da zadivite?

Ovo je posebno postalo učestalo od pandemije koronavirusa, kada je kijanje postalo ozbiljan društveni tabu u javnosti ili u blizini ljudi.

I dok je uobičajeno i pristojno gušiti kijanje ili ciljati lakat ili maramicu, stručnjaci kažu da nikada ne treba pokušavati da se uzdržavate od kijanja, jer to može ozbiljno oštetiti vaše telo, piše hayat.ba, a prenosi b92.net.

To je zato što zatvaranje usta ili nosa tokom kijanja povećava pritisak u disajnim putevima pet do 20 puta više od normalnog. I kako taj napon zadržavate u sebi, pritisak se samo prenosi na druge delove tela, kaže dr Tereza Larkin, vanredni profesor medicinskih nauka na Univerzitetu Vollongong, Australija.

"To može oštetiti vaše oči, uši ili krvne sudove", rekla je ona.

"Iako je rizik nizak, prijavljena je aneurizma mozga, ruptura grla i kolaps pluća".

Oštećenje grla

Slučaj čoveka koji je ustezanjem ozbiljno povredio grlo je primer vrste oštećenja koje kijanje može da izazove. Stiskanjem nosa i usta pre kijanja, pritisak je razbio meko tkivo, napisali su lekari u časopisu BMJ Case Reports.

34-godišnjak je ostao u velikim bolovima i jedva je mogao da govori i guta. Tvrdio je da je osetio pucanje u vratu, koji je počeo da otiče, nakon što je pokušao da zadrži kijanje tako što je istovremeno zatvorio usta i štipao nos.

Crvene mrlje na licu

Kijanje vrši veliki pritisak, a pokušaj zadržavanja može dovesti do pucanja kapilara u očima, nosu ili bubnoj opni. Ovo može prouzrokovati površno oštećenje lica, čineći ga crvenijim i mrljavim, rekao je dr Džejson Abramovic, otorinolaringolog iz Nju Džerzija.

"Možda ćete videti crvenu tačku na očnoj jabučici ili čak imati malo krvarenje iz nosa", objasnio je on.

"U težim slučajevima, zadržavanje kijanja takođe može izazvati pucanje bubne opne", dodao je on.

Puknuta bubna opna obično zaceli u roku od nekoliko nedelja bez lečenja, ali ponekad može dovesti do gubitka sluha.

Aneurizma

U retkim slučajevima, zadržavanje pritiska kijanja može izazvati aneurizmu mozga. Ovo se dešava kada postoji ispupčenje u oslabljenom krvnom sudu, kaže NHS.

Puknuti krvni sud u mozgu može dovesti do krvarenja u lobanji oko mozga, što je opasno po život. Krvarenje može prouzrokovati veliko oštećenje mozga.

Infekcija srednjeg uha

Za one koji kijaju, jer imaju prehladu ili grip, držanje u sebi može izazvati infekciju srednjeg uha.

To je zato što kijanje pomaže da očistite nos od svih stvari koje ne bi trebalo da budu tu, uključujući bakterije.

Dakle, guranje bakterija koje nose vazduh ili inficirane sluzi nazad u srednje uvo može izazvati infekciju, prema Klivlendskoj klinici.

Kolapsirana pluća

Kada zadržite kijanje, možete osetiti osećaj neprijatne punoće u grudima.

To je zato što vršite pritisak na dijafragmu, mišić u grudima koji nam pomaže da dišemo, rekao je dr Džejson.

Iako retko, bilo je izveštaja o tome da je previše vazduha i pritiska zarobljeno u dijafragmi dovelo do kolapsa pluća kod ljudi koji pokušavaju da zadrže kijanje.

Stanje, medicinski poznato kao pneumotoraks, dešava se kada je vazduh zarobljen između pluća i zida grudnog koša.

U nekim slučajevima, kada je zarobljena samo mala količina vazduha, ona se obično rešava sama. Veće količine zarobljenog vazduha mogu biti ozbiljne i dovesti do smrti ako se ne leče hitno.

Izvor: hayat.ba, b92.net