InfoFoto: kragujevac.ls.gov.rs

Ambasador Finske u Srbiji posetio Kragujevac: IT sektor i razvoj "pametnog grada" oblasti potencijalne saradnje

Autor: InfoKG
10:00 | Utorak, 25 02 2025

Nj.E. Niklas Lindkvist, ambasador Finske u Republici Srbiji, bio je u radnoj poseti Kragujevcu. Na prijemu u zgradi Gradske uprave bilo je reči o mogućnostima produbljivanja saradnje u oblastima ekonomije, obrazovanja i digitalizacije, a bila je to i prilika za razmenu iskustava i iniciranje zajedničkih projekata koji bi doprineli daljem razvoju lokalne privrede.

Gradonačelnik Nikola Dašić istakao je da je Kragujevac otvoren za saradnju sa Finskom u različitim oblastima.

Imali smo izuzetno korisne i produktivne razgovore sa Njegovom ambasadorom Finske u Republici Srbiji. Zadovoljstvo nam je što je ambasador posetio Kragujevac i imao priliku da se upozna sa našim gradom, potencijalima i razvojnim planovima. Finska je u Evropskoj uniji prepoznatljiva po razvoju IT sektora i razvoju „pametnih gradova“, a mi smo veoma zainteresovani za razmenu iskustava i uspostavljanje saradnje u ovim oblastima. Posebno smo ponosni što će ambasador imati priliku da poseti i Državni data centar u Kragujevcu, koji predstavlja značajan resurs za razvoj digitalne ekonomije u Srbiji i regionu i u okviru te posete čuje nešto više o Inovacionom distriktu, kao posebno značajnom projektu za ovaj region, izjavio je domaćin prijema, gradonačelnik Dašić.

Ambasador Lindkvist je istakao da je danas gradonačelnikom i njegovim saradnicima imao veoma uspešan sastanak i da se raduje novim saradnjama i projektima u oblastima u kojima naše zemlje mogu mnogo da nauče jedna od druge.

Pre prijema u Gradskoj upravi, ambasador Lindkvist je prisustvovao svečanom otvaranju Programa mobilnosti „Climate Crusaders“ u OŠ „Treći kragujevački bataljon“, koji se realizuje pod pokroviteljstvom Finske nacionalne agencije, a koji za cilj ima razvoj inovativnih pristupa u obrazovanju, radi podsticanja ekološki odgovornog odnosa prema životnoj sredini.