Info

Modernizacija i profesionalizacija preduslov za ozbiljnu lokalnu upravu

Autor: Jovana Mladenović
15:33 | Četvrtak, 12 10 2017

Model lokalnog akcionog plana u okviru Partnerstva za otvorenu upravu u lokalnim sredinama predstavljen je danas u sali Skupštine grada predstavnicima lokalnih samouprava i organizacijama civilnog društva. Prezentaciju je organizovao Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji. 

Cilj ovog sastanka je prikupljanje komentara i predloga za unapređenje modela, ali i konkretnih mera i aktivnosti koji se mogu naći u ovom dokumentu. 

Sastanku su prisustvovali Biljana Ilić-Stošić, načelnica Šumadijskog upravnog okruga, Vitomir Nedeljković, član Gradskog veća za lokalnu samoupravu, Jelena Cvetković ispred Misije OEBS-a u Srbiji i Pavle Dimitrijević, CRTA.

Partnerstvo za otvorenu upravu predstavlja dragoceni alat za dostizanje demokratske vladavine koja je okrenuta ka građanima. Otvorena uprava može biti ostvarena samo kada su njeni principi primenjeni na lokalnom nivou, tamo gde je uprava najbliža građanima i tamo gde građani ostvaruju najveći broj svojih potreba. Preduslov za jednu ozbiljnu lokalnu upravu je modernizacija i profesionalizacija, kako same uprave, tako i administracije koja je čini, čulo se na dananjoj prezentaciji.

"Imajući u vidu da su vrednosti kao što su transparentnost, odgovornost, učešće građana ujedno postavljene  kao ciljevi Strategije reforme javne uprave koju misija OEBS-a u Srbiji podržava, mi smo podržali CRTU kao naše partnere upravo u ovoj inicijativi, u promociji Partnerstva za otvorenu upravu koji CRTA sprovodi kroz seriju radionica u celoj Srbiji i kroz izradu jednog modela akcionog plana koji će biti primenjivani na lokalnom nivou", rekla je Jelena Cvetković, Misija OEBS-a u Srbiji.

Biljana Ilić Stošić, načelnik Šumadijskog upravnog okruga, istakla je da je reforma javne uprave jedna od centralnih tema sveukupne reforme našeg društva. Javna uprava, da bi bila efikasna i primerena svojoj svrsi mora biti adekvatno popunjena ne samo u kvantitativnom, nego i u kvalitativnom smislu.

"Ne smemo da dozvolimo da investicije koje su nam preko potrebne budu ugrožene neefikasnošću organa uprave. Efikasna i otvorena javna uprava je prvorazredno političko pitanje, i stvarna mera demokratičnosti jednog društva. Ni na momente ne smemo da zaboravimo, da građani, korisnici usluga uprave pa i nosioci kako aktivnog tako i pasivnog biračkog prava percipiraju državu, a naročito njenu vlast kroz iskustva koje doživljavaju prilikom korišćenja usluga države, odnosno usluga uprave ", rekla je Biljana Ilić Stošić.

Partnerstvo za otvorenu upravu kao globalna inicijativa je zvanično formirano 20. septembra 2011. godine kada je usvojena Deklaracija o otvorenoj upravi od strane osam vlada. Republika Srbija je zvanični član Partnerstva za otvorenu upravu od 2012. godine i od tada je uspešno izradila dva akciona plana. Trenutno u Partnerstvu za otvorenu upravu učestvuje 75 država.

Kao pilot program, od 2016. godine partnerstvo je otvoreno i za regionalne i lokalne vlasti, kao učesnike. Ova odluka je posledica činjenice da se najveći deo vladinih odluka sprovodi na lokalnom nivou, kao i da je lokalni nivo vlasti najbliži građanima.

"Partnerstvo za otvorenu upravu je inicijativa koja objedinjuje različite mere. Te mere imaju za cilj da pomognu efikasniji rad lokalnih samouprava uz istovremeno smanjenje troškova i upotrebu najrazličitijih resursa. Istovremeno, građani mogu da dobiju na brži, lakši i efikasniji način informacije koje su im bitne, bilo da je reč o informacijama o radu lokalne samouprave ili o nekim servisima koje pružaju same lokalne samouprave. Čućete koji su to mehanizmi, radi se i o upotrebi novih jednostavnih softverskih alata koji su dostupni i na internetu vrlo lako, a mogu se prilagoditi našem podneblju", kaže Pavle Dimitrijević iz CRTA.