InfoFoto: JP Putevi Srbije

Na trasi Gružanskog koridora gradiće se tunel kod Knića i 30 mostova - Ipak brzi put za 100 kilometara na sat

Autor: InfoKG
08:00 | Petak, 12 01 2024

Putevi Srbije podneli su Ministarstvu zaštite životne sredine zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu za projekat fazne izgradnje tzv. Gružanskog koridora - brze saobraćajnice od Kragujevca do veze sa Moravskim koridorom, odnosno autoputskim pravcem E-761, piše eKapija.

Kako se vidi u dokumentu, na trasi saobraćajnice predviđena je izgradnja četiri petlje, 30 mostovskih konstrukcija, 24 podvožnjaka i nadvožnjaka, kao i gradnja tunela Vučkovica dužine 670 m, nedaleko od Knića.

Buduća brza saoobraćajnica obuhvata delove grada Kragujevca, opštine Knić i grada Čačka. Na teritoriji grada Kragujevca obuhvaćena je katastarska opština Đuriselo, na teritoriji opštine Knić katastarske opštine: Vučkovica, Rašković, Brnjica, Dragušica, Oplanići, Toponica, Bečevica, Kusovac, Radmilović, Pretoke, Guncati i Bumbarevo Brdo, dok su na teritoriji grada Čačka obuhvaćene katastarske opštine: Bresnica, Bečanj i Katrga.

Planirana trasa

Planirana trasa brze saobraćajnice ukupne dužine 36 km počinje od planirane petlje (denivelisane raskrsnice) Dragobraća (obilaznica grada Kragujevca), pruža se ka zapadu i jugozapadu, pri čemu najvećim delom preuzima funkciju postojećeg državnog puta IB reda broj 46.

Pored preuzimanja tranzitnih saobraćajnih tokova, najveći značaj planirane saobraćajnice jeste izmeštanje tranzitnih tokova izvan građevinskog područja opštinskog centra Knić i zona sanitarne zaštite vodoizvorišta (vodoakumulacije) Gruža.

Obilazeći područje vodoakumulacije Gruža sa severne i zapadne strane, trasa se ukršta sa postojećim državnim putem IIB reda broj 380 (planirana petlja Knić) i sa postojećim državnim putem IB reda broj 46 (planirana petlja Bumbarevo Brdo).

U krajnjem južnom delu trasa Brze saobraćajnice se ukršta, odnosno povezuje saobraćajne tokove, sa postojećim državnim putem IB reda broj 22 (planirana petlja Mrčajevci) i dalje ka jugu spaja petljom Katrga sa sa Moravskim koridorom.

Trasa saobraćajnice je uslovno podeljena na tri deonice:

• deonica 1 (km 0+000 - km 23+150) – počinje od planirane petlje (denivelisane raskrsnice) Dragobraća (obilaznica grada Kragujevca), sa dominantnom funkcijom izmeštanja tranzitnih tokova izvan građevinskog područja opštinskog centra Knić i zona sanitarne zaštite vodoizvorišta (vodoakumulacije) "Gruža", i pruža se do ukrštanja sa postojećim državnim putem IB reda broj 46 (planirana petlja Bumbarevo Brdo);

• deonica 2 (km 23+150 - km 32+000) – počinje od planirane petlje Bumbarevo Brdo, ima dominantnu funkciju povezivanja saobraćajnih tokova sa postojećim državnim putem IB reda broj 46 i postojećim državnim putem IB reda broj 22, i pruža se do ukrštanja sa postojećim državnim putem IB reda broj 22, odnosno planirane petlje Mrčajevci;

• deonica 3 (km 32+000 - km 35+955) – počinje od planirane petlje Mrčajevci, ima dominantnu funkciju povezivanja saobraćajnih tokova brze saobraćajnice, postojećeg državnog puta IB reda broj 22 i državnog puta IA reda A5 (E-761, u fazi izvođenja), i pruža se do završne stacionaže km 35+955, odnosno planirane petlje Katrga.

Ova podela trase na tri deonice je definisana samo za potrebe izrade PPPPN. U daljim fazama izrade tehničke dokumentacije, moguća je drugačija podela trase na deonice.

Ostaju četiri petlje sa manjim izmenama

Na trasi saobraćajnice planirana su 24 denivelisana ukrštanja - podvožnjaka i nadvožnjaka duž cele trase. Predviđena je i gradnja 30 mostova preko vodotokova i lokalnih puteva, kao i tunel Vučkovica.

Idejnim rešenjem su planirane četiri petlje, tj. denivelisane raskrsnice: Knić, Bumbarevo brdo, Bresnica-Mrčajevci i Katrga.

U odnosu na lokaciju i koncepciju definisanu unutar Generalnog projekta, nakon ranog javnog uvida u prostorni plan područja posebne namene (PPPPN), i dobijenih primedbi došlo je do izvesnih promena u rešenjima denivelisanih raskrsnica.

Konkretno, nakon primedbi opštine Knić, u idejnom rešenju je razrađena i denivelisana raskrsnica Knić kojom se na brzu saobraćajnicu povezuje i državni put IIB reda broj 380.

Kada je u pitanju denivelisana raskrsnica Bumbarevo brdo, funkcionalni tip raskrsnice je ostao isti kao u Generalnom projektu, ali je došlo do izmene mikrolokacije, čime je u idejnom rešenju ostvarena direktna veza sa državnim putem IB reda br.46. U okviru ove petlje je određena i lokacija baze za održavanje.

Takođe, nakon dobijanja ažurne topografske podloge i usled primene tehničkih rešenja efikasnijeg odvodnjavanja, denivelisana raskrsnica Mrčajevci – Bresnica je pretrpela promenu u smislu lokacije samoiih rampi, ali je lokacija samog ukrštaja, njegov tip i funkcionalni nivo suštinski ostao isti.

Tunel Vučkovica

Kako se navodi u idejnom rešenju, na samom vrhu prevoja Vučkovica predviđa se tunel dužine oko 670 m (u Generalnom projektu ta dužina je iznosila oko 400 metara).

- Nakon detaljnih snimanja i dobijanja ažurne topografske podloge, u odnosu na Generalni projekat gde se predviđa tunel u plitkom iskopu, sa spojenim cevima, odlučeno je da se u fazi dalje razrade projekta ipak predvidi tunel u dubokom iskopu - navodi se.

Razlog promeni leži pre svega u, kako je objašnjeno, dobijanju mnogo veće dubine nadsloja na mestu tunelske konstrukcije (do 40 metara), u odnosu na Generalni projekat.

- Nakon dobijanja nove podloge, investitoru su predočene dve varijante rešenja trase u ovom delu – padinska i tunelska varijanta. Padinska varijanta je podrazumevala izostavljanje tunelske konstrukcije, ali uz upotrebu graničnih elemenata plana i profila i mestimično negativne efekte koji su prositicali iz usklađenosti elemenata plana i profila puta - piše u dokumentu.

Sa druge strane, dodaje se, tunelska varijanta trase je te negativne efekte eliminisala, ali uz primenu tunelske konstrukcije u dubokom iskopu, sa dužinama cevi od 670 i 680 metara. Na kraju je dobijena saglasnost investitora na predloženu tunelsku varijantu.

Tunel Vučkovica je projektovan sa dve odvojene tunelske cevi, svaka za jedan saobraćajni smer. Orijentaciona stacionaža portala desne tunelske cevi je: ulazni na km 2+230,00, a izlazni na km 2+870,00 (stacionaže su date po osi desne tunelske cevi). Orijentaciona dužina desne tunelske cevi je 640 m. Orijentaciona stacionaža portala leve tunelske cevi je: ulazni na km 2+280,00, a izlazni na km 2+915,00 (stacionaže su date po osi leve tunelske cevi). Orjentaciona dužina leve tunelske cevi je 635 m.

U koridoru brze saobraćajnice planirana su dva parkirališta: parkiralište Brnjica na stacionaži km 7 + 100 obostrano i parkiralište Bresnica stacionaži km 28 + 350 obostrano.

Takođe, planirano je i jedno obostrano odmorište Jezero na stacionaži km 16 + 100.

Brzina do 100 km/h, uz moguće buduće povećanje

U toku 2020. godine izrađen je i potvrđen, Generalni projekat saobraćajnice, koji je podrazumevao izradu autoputnog profila, sa računskom brzinom od 130 km/h.

Međutim na osnovu zaključaka Prethodne studije opravdanosti, odlučeno je da se u fazi idejnog projekta dalje razrađuje ipak profil brze saobraćajnice, sa računskom brzinom od 100km/h.

- U toku razrade ovog Idejnog rešenja, u dogovoru sa investitorom, omogućeni su elementi plana i profila puta koji odgovaraju brzini od 130 km/h, u cilju ostavljanja mogućeg širenja profila brze saobraćajnice u autoputni profil u budućnosti - piše u dokumentu.

Izvor: eKapija