InfoFoto: UKC Kragujevac

Nova metoda lečenja na Klinici za kardiologiju UKC Kragujevac

Autor: InfoKG
15:00 | Utorak, 04 07 2023

Lekari Klinike za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac, na čelu sa prof. dr Vladimirom Zdravkovićem, uz podršku ostalih interventnih kardiologa, obavili su prve procedure kod dva pacijenta, primenom perkutane cirkulatorne mehaničke podrške – IVAC2L.

Minimalno invazivnom kateterskom metodom, perkutano se implantira ventrikularna pumpa, koja obezbeđuje cirkulaciju krvi pacijentima sa narušenom funkcijom leve komore srca. Bez procedure, koju smo uveli, ovakvi pacijenti ne bi mogli da se leče kateterskom metodom, jer se radi o ozbiljnom stepenu srčane slabosti. Celu proceduru, koja traje skoro dva sata, cirkulacija srca pacijenta praktično ne bi izdržala. Zbog toga postoje ovakve pumpe, koje se zovu mehanička potpora. One rasterećuju srčani mišić, omogućuju bolju prokrvljenost srčanih arterija i ukupno snabdevanje krvlju svih organa, što povećava sigurnost tokom intervencije kod najtežih pacijenata, a lekarima omogućuje spokojniji rad“, objasnio je suštinu primene IVAC2L prof. dr Vladimir Zdravković, rukovodilac Klinike za kardiologiju.

Za prva dva pacijenta, kod kojih je uspešno obavljena interventna kardiološka procedura primenom IVAC2L, uz stručnu superviziju kolega prof. dr Dragana Sagića i asist. dr Ivana Ilića, interventnih kardiologa iz Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, interventni kardiolozi UKC Kragujevac, imali su podršku kolega vaskularnih hirurga i anesteziologa iz ustanove.

Ovo je relativno nova metoda, koja se u Srbiji koristi u poslednje tri do četiri godine, a posle par obavljenih procedura, kolege iz UKC Kragujevac moći će samostalno da rade intervencije primenom IVAC2L. Inače, procenat srčanih bolesnika, koji zahtevaju ovakvu intervenciju i neke druge koje iskaču iz palete standardnih procedura, nažalost je sve veći. Sve je više pacijenata sa oštećenim srčanim komorama, sa kalcifikacijama i stenozama na koronarnim arterijama, što je danak savremenom načinu života i neadekvatnoj preventivi. Trend kod nas u Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje, a verujem i u drugim zdravstvenim centrima je da je sve više kompleksinijih bolesnika, sve mlađih pacijenata, ne samo onih koji imaju višestruke promene na koronarnim arterijama i slabost leve komore, već imaju i oštećene zaliske. Lečenje takvih pacijenata zahteva stalno usavršavanje i usvajanje novih metoda u interventnoj kardiologiji“, istakao je Prof. dr Dragan Sagić, šef angio sale u Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje.

Kao specifična mehanička potpora u najkomplikovanijim intervencijama, implantacija IVAC2L trenutno se rutinski sprovodi u Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje, Institutu za kardiovaskularne bolesti Sremska Kamenica, a po jedna procedura urađena je u UKC Srbije i u UKC Niš.

Klinika za kardiologiju UKC Kragujevac time postaje treća zdravstvena ustanova u Srbiji, koja navedenu proceduru uvodi u rutinsku primenu kao standardnu intervenciju o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.