Večeras je održan protest „Srbija protiv nasiljaˮ u Kragujevcu. U 18 časova, Kragujevčani su se okupili na Đačkom trgu ispred Prve kragujevačke gimnazije gde su im se obratili ekološki aktivista Miloš Srejović i inženjer elektrotehnike Miloš Marinković, piše Glas Šumadije.
Nakon govora krenulo se u protestnu šetnju ovoga puta drugačijom, produženom rutom sve do raskrsnice na Bubnju kod „Rodeˮ gde je blokirana saobraćajnica.
Pre nego što su se obratili govornici, minutom ćutanja odata je počast svim žrtvama.
"Ekološki aktivista Miloš Srejović je svoj govor započeo zapažanjem da su dva meseca prošla od tragedija koje su nas zadesile, ali da smo i dalje prinuđeni da se na ulici borimo protiv nasilja. Istakao je da nasilje dolazi sa svih strana, iz medija, sa skupštinske govornice, a da je nasilje i seča lipa na Trgu Radomira Putnika".
Dotakao se femicida i brojke koja je poražavajuća, u Srbiji je ubijena 21 žena od početka godine, i dodao da su žrtve i počinioci masovnih ubistava postala deca: „To mora da prestane!ˮ
Kao ekološki aktivista, Miloš Srejović je bio na brojnim protestima i kada god bi bio pitan šta misle da urade protestujući, navodio je šta su sve uradili do tog trenutka. Verujući da može nešto da se promeni, prisustvuje i protestima „Srbija protiv nasiljaˮ.
"On je rekao okupljenima da zamole sve da dođu na protest, da ih pozovu na građansku neposlušnost, ističući da je važan otpor kako bi se nešto postiglo".
Miloš Marinković, inženjer elektrotehnike, obratio se skupu rečima da nije došao da im priča šta treba da urade, već da ih pita na šta su oni spremni da bi odbranili sebe, svoje porodice, grad i državu.
Istakao je da imamo problem shvatanja države, demokratije, zakona:
"Država se shvata kao Carigradska porta, a ne kao servis građana, porezi se shvataju kao harač, a ne kao naš novac u našoj kasi, to mora da se promeni", rekao je Miloš Marinković.
"On je naglasio da mora da se nauči da svaka reč košta, mora da postoji odgovornost za ono što je rečeno, za ono što je urađeno i za ono što nije urađeno. Podcrtao je da mogu „da nam rade samo ono što ih pustimo da nam radeˮ. Rekao je da ne misli da nemamo institucije, jer „dok god ima bar dva policajca koji su spremni da rade svoj posao imamo institucije, dok god imamo bar dva tužioca koji rade svoj posao, postoje institucije, nisu mrtveˮ.
"Mi tim ljudima treba da pružimo podršku, zato smo tu, da znaju da ima još neko ko želi da oni rade svoj posao i ko stoji iza njih", istakao je Marinković.
Izvor: Glas Šumadije