Info

Radionice o pružanju prve pomoći: Obukom do veštine kojom nekome možete spasiti život do dolaska lekara

Autor: Jovana Mladenović
12:14 | Nedelja, 11 03 2018

U Edukativnom centru Zavoda za hitnu medicinsku pomoć održana je prva u nizu radionica “Primeni prvu pomoć - spasi život“. Ako se u bilizini ugroženog nađu lica koja znaju da primene prvu pomoć do dolaska lekara, znatno će biti veće šanse da mu ekipa koja izađe na teren spase život.

Radionicu je uz podršku grada Kragujevca realizovao Institut za javno zdravlje i Zavod za hitnu pomoć.

"Iako je edukacija o pružanju prve pomoći najuža delatnost Crvenog krsta Srbije, sa kojim mi veoma tesno sarađujemo, radionicu organizujemo jer nama, koji radimo u Zavodu za hitnu pomoć, kupljeno  vreme od trenutka kad neko izgubi svest i prestane da diše, do dolaska Hitne pomoći, je izuzetno značajno. Ako se u blizini ugroženog nađe osoba koja zna prvu pomoć, koja bar zna da pruži kompresije grudnog koša i održi cirkulaciju, mnogo je veća šansa da kada mi stignemo uz pomoć, medicine, nauke i opreme koju imamo, uspostavimo disanje i cirkulaciju", kaže dr Gordana Đokoć, načelnca Edukativnog centra Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kragujevac.  

Učesnici radionice bili su u prilici da slušaju predavanja lekara i zaposlenih u Hitnoj pomoći ali i da se kroz praktične vežbe jedni podsete, a drugi nauče kako se obezbeđuje sigurnost prvenstveno spasioca, kako se proverava da li je osoba svesna i da li diše, kako je postaviti u siguran bočni položaj ako je bez svesti i kako pružiti mere oživljavanja ukoliko osoba ne diše.

Imajući u vidu da se sa pružanjem prve pomoći ne sreću svakodnevno svi zdravstveni radnici, ova radionica jednim delom je i njihovo podsećenje na ranije stečeno znanje. A ono što je još važnije, objašnjava dr Đokić, je da kada dođete u situaciju da je životno ugrožen neko vama blizak, vi prestajete da budete medicinski radnik, i zato vam je neophodno dosta koncentracije, veština, iskustva i vežbe da zaboravite i eliminišete taj subjektivni osećaj i tom trenutku ostanete profesionalac.

Ova radionica prva je u nizu u kojoj su pored zainteresovanih građana učestvovali predstavnici lokalne samouprave grada Kragujevca, Gerontološkog centra, Doma zdravlja, Zavoda za zbrinjavanje odraslih “Male Pčelice“, Crvenog krsta, Policijske uprave i vatrogasci. Građani koji žele da učestvuju u u nekoj od narednih radionica u pružanju prve pomoći koje će biti organizovane mogu da se prijave na telefon 6370-276.