InfoFoto: Laki Lazarević/GTO Kragujevac

Reforma neporeskih prihoda - Gde je Kragujevac po visini taksi u odnosu na druge gradove, opštine i republički prosek

Autor: Jovana Mladenović
12:00 | Sreda, 16 06 2021

Prosečan iznos takse za zahtev, molbu, predlog ili prijavu na nivou Republike Srbije iznosi 173 dinara. U Rumi je 20, u Kragujevcu, Beloj Palanci, Negotinu i Knjaževcu 200, a u opštini Ada 300 dinara. Analiza je pokazala da se prema oblastima značajno razlikuje i broj tarifnih redova - Ruma ima 10, Kragujevac 53, a Knjaževac 144. Ipak, ne postoji veza između propisanih neporeskih dažbina, odnosno broja taksi, njihove visine i visine naplaćenih prihoda. Ovi podaci izneti su na okruglom stolu organizovanom u okviru kampanje Mesec parafiskala, koja je deo Projekta za reformu neporeskih prihoda. 

Kampanju Mesec parafiskala pokrenuli su Partner Solutions, KPMG, NALED i Institut Mihajlo Pupin u okviru Projekta za reformu neporeskih prihoda koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj USAID. U okviru te kampanje u Beogradu je održan drugi okrugli sto u čijem je radu, pored predstavnika NALED–a i Ministarstva finansija, učestvovao i gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić.

Partneri na projektu žele kampanjom da pokrenu dijalog o unapređenju sistema naplate neporeskih dažbina, jer je analiza, kojom je obuhvaćeno 15 opština i gradova, među kojima je i Kragujevac, pokazala da je reforma u ovoj oblasti neophodna kako bi privreda i građani znali koje namete i zašto plaćaju, a istovrmeno i Ministarstvo finansija imalo bi bolju kontrolu nad korisnicima javnih sredstava, odnosno prihoda koje ostavruju.

- Za svaku je pohvalu, što je građanima i privredi upućen poziv da nominuju takse, naknade i druge neporeske dažbine koje ih najviše opterećuju. Samo dijalogom moguće je unaprediti sistem naplate neporeskih dažbina. Imajući u vidu različite prakse u pogledu broja tarifnih linija i visine propisanih taksi, smatram da je neophodno njihovo ujednačavanje na nivou Republike. Jedno od rešenja je i propisivanje raspona visine taksi u okviru kojeg bi se gradovi i opštine kretale. Izradom javnog Registra neporeskih dažbina privreda i građani bi znali šta, zašto i koliko plaćaju, rekao je Dašić.

Primera radi, prosečan iznos takse za zahtev, molbu, predlog ili prijavu iznosi 173 dinara. U Rumi je recimo 20, u Kragujevcu, Beloj Palanci, Negotinu i Knjaževcu 200, a u opštini Ada 300 dinara. Analiza je pokazala da se prema oblastima značajno razlikuje i broj tarifnih redova. Ruma ima 10, Kragujevac 53, a Knjaževac 144. Ipak, ne postoji veza između propisanih neporeskih dažbina odnosno broja taksi, njihove visine i visine naplaćenih prihoda. Lokalne amdinistrativne takse u korist grada učestvuju sa oko 0,1 odsto u ukupnim prihodima grada Kragujevca. U 2019. godini, recimo, prihod po glavi stanovnika u Kragujevcu je bio 36 dinara, što je daleko od proseka koji iznosio 56 dinara ili prihoda u Novom Sadu, gde je te godine zabeleženo 196 dinara.

- Iskustvo pokazuje da stvarno postoji šarolikost. Mi ovde govorimo o velikom broju lokalnih samouprava, a uzorak koji imamo je relativno mali. Mora da se sagleda celina tog problema, koliko svaki od tih prihoda ima interesa za svaku od lokalnih samouprava i da se definišu problemi. Kad sve to zajedno pretresemo onda ćemo videti koliko realno ima tih taksi za čijom naplatom postoji interes, a koliko tih taksi zapravo postoji samo na papiru, rekao je Dragan Demirović iz Ministarstva finansija.

- Značaj uređivanja ovih postupaka je jako veliki i za privredu i za građane i svima nam je cilj jedan transparentan što jednostavniji sistem, koji će davati dovoljno prihoda, a opet biti u toj meri efikasan da ne smeta ni privredi, ni građanima u ostvarivanju njihovih interesa, zaključio je Demirović.