Kada se pomene Kineski zid, mnogima na pamet pada jedno od najvećih svetskih čuda koje svedoči o ljudskoj istrajnosti, viziji i umeću. Ali da li ste znali da ovaj veličanstveni zid nije jedna jedinstvena građevina, već mreža zidova, kula i fortifikacija koje su građene tokom više od 2000 godina?
Istorija koja oduzima dah
Izgradnja Kineskog zida započela je u 3. veku pre nove ere, za vreme dinastije Ćin. Prvobitni cilj bio je zaštita severnih granica od nomadskih plemena. Međutim, ono što danas poznajemo kao Kineski zid uglavnom je izgrađeno tokom dinastije Ming (1368–1644).
Ukupna dužina svih zidova, prema najnovijim istraživanjima, iznosi neverovatnih 21.196 kilometara! Zid se prostire kroz planine, doline i pustinje, simbolišući ne samo vojnu strategiju već i granicu između civilizacije i divljine.
Mitovi i legende
Postoji mnogo mitova vezanih za Kineski zid. Jedan od najpoznatijih je da se zid može videti sa Meseca – što nije tačno. Ipak, ono što je istina jeste da je Kineski zid simbol kineske kulture, istorije i nepokolebljivosti.
Takođe, priče o „suzi Meng Đijang“ – ženi čiji je muž umro radeći na zidu – dodaju emotivnu dimenziju ovom impresivnom delu. Legenda kaže da su njene suze bile toliko snažne da su srušile deo zida.
Kineski zid danas
Danas je Kineski zid nezaobilazna destinacija za milione turista iz celog sveta. Najpopularnije delove, poput Badalinga, posećuju putnici koji žele da kroče na ovo istorijsko remek-delo. Zid je i simbol izazova – mnogi dolaze da prepešače njegove strme staze i osete duh prošlosti.
Kineski zid nas podseća na to koliko daleko čovek može ići u potrazi za sigurnošću i istrajnošću. On nije samo građevina od kamena i cigle – on je živi svedok istorije, koji i dalje inspiriše svojim veličanstvom.